Lokal Anestezi

doktor oneri

Lokal anestezi işlemi, estetik ameliyat öncesinde yapılan, ameliyat sırasında hastanın ağrı duymasını önlemeye yönelik uygulamadır. Lokal anestezi ile sadece ameliyat bölgesi uyuşturulur. Estetik anestezi için çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Son yıllarda anestezi ilaçlarının ve cihazlarının teknolojik olarak gelişmesine bağlı olarak artaya çıkan komplikasyonlar önemli ölçüde azalmıştır. Son çalışmalara göre anesteziye bağlı ölüm olasılığı 250.000 de 1’e inmiştir.

Anestezi uygulamaları kabaca, lokal anestezi, bölgesel anestezi, sedasyon ve genel anestezi olarak ayrılabilir. Lokal anestezi uygulamasında sadece ameliyat edilecek bölge uyuşturulur. Hasta hiçbir ağrı duymaz ancak hasta uyanıktır, bilinci açıktır, sesleri duyar, ameliyat bölgesinde baskı, basınç ya da bazı hareketleri hissedebilir. Lokal anestezi etkisi birkaç saate kadar sürebilir. Daha sonra hasta günlük hayatına devam edebilir.

Bölgesel anestezi de ise daha geniş bir bölge örneğim tüm kol ya da bacak uyuşturulabilir. Yine hasta uyanık bilinci açıktır.

Sedasyon uygulamasında birtakım ilaçlar verilerek hasta uyutulur. Yine kısa etkili bir anestezidir.  Buraya kadar anlatılan anestezi yöntemleri daha çok küçük ve orta çaptaki ameliyatlarda kullanılır.

Bazı ameliyatlarda lokal ya da genel anestezi seçeneği olabilr. Bu durumda yapılacak seçime hasta ile doktor birlikte kara vermelidir.

Örneğin kulak estetiği 12-14 yaş ve üzerinde lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Bu yaşın altında ise çocuk koopere olamayacağı için genel anestezi ile yapılır.  Yine nevüs ya da ben çıkarılması, 1-2 cm çaplı ufak lezyonların çıkarılması, göz kapağı estetiği gibi ameliyatlar lokal anestezi ile yapılabiliyor.

Prof. Dr. Kutlu Sevin
Estetik Plastik Cerrahi
Ankara Üniversitesi
Ankara Tıp Fakültesi
www.estetiks.comsaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.