Genel Anestezi

doktor oneri

Genel anestezi, hastanın ameliyattan önce uyutularak ağrı duymadan ameliyat olmasının sağlanması için yapılan işlemdir. Genel anestezi öncesinde hastanın laboratuvar incelemeleri yapılarak karaciğer ve böbrek fonksiyonları araştırılır. Genel anestezi için verilen gazlar karaciğer ve böbrekten atıldığı için bu organların normal işlevi olması çok önemlidir. Aksi halde anestezi bu organlara zarar verebilir.

Genel anestezi öncesinde koldan ya da bacaktan damar yolu açılır (serum takılır). Sonra verilecek bazı ilaçlar bu serum lastiğinden yapılır. Daha sonra burun ya da ağızdan nefes borusuna bir tüp takılır. Tabii tüp takılırken hastaya kısa süreli bir uyutucu anestezik madde verilmiş ve hasta uyumaya başlamış olur. Tüp takıldıtan sonra bu tüpten belli dozda kontrollü olarak anestezi gazları ve oksijen birlikte verilir.

Genel anestezi sırasında estetik cerrah ve anestezi uzmanının uyumu çok önemlidir. Anestezi uzmanı ameliyatı takip ederek daha fazla ağrılı ameliyat bölümlerinde anestezi dozunu arttırarak ayarlar. Yine ameliyat bitimine yakın gazları kısarak ameliyat bittikten kısa süre sonra hastanın hemen uyanmasını sağlar.

Aşırı sigara kullanımı anestezi komplikasyonları arttırabilir. Bu nedenle özellikle büyük ameliyatlardan 3-4 hafta önce sigara kesilmelidir.

Genel anestezi sonrası uyanma birkaç saat sürebilir. Yine genel anesteziden ortlama 6 saat önce aç kalmak gerekir. Çünkü anestezi sırasında midenin dolu olması tehlike yaratabilir. Genel anestezi sonrasında hasta genellikle 1 gece hastanede yatırılır. Durumu uygunsa ertesi gün taburcu edilir. Lokal anestezi uygulamasında ise hasta ameliyattan sonra biraz istirihat edip yüyüreyek gidebilir.

Genel anestezi daha çok büyük ameliyatlarda kullanılmaktadır. Bunlar arasında meme küçültme, karın germe, meme büyütme sayılabilir.

Prof. Dr. Kutlu Sevin
Estetik Plastik Cerrahi
Ankara Üniversitesi
Ankara Tıp Fakültesi
www.estetiks.comsaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

3 yorum

  1. selamlar gögüs kafesinin bittiği yerin yaklaşık 3 parmak altı sol tarafta şiddetli bir ağrı
    oluyor bazen ve ağrı sırtıma vuruyor sol kürek kemiğinin altına ardından çenemde uyuşma kasılma gibi durumlar oluşuyor sebebi ne olabilir saygılarımla

  2. benim ayaklarımda hiç bir ağrı olmadığı halde yürümede sağ ayağımda zorlanarak yürüyorum
    cevap:
    ayağınızın hangi kısmı, ne kadar yürüdükten sonra ağrıyor. Ağrı kendini nasıl hissetiriyor. Ne yaparsanız ağrınız azalıyor?
    sorunuzu daha ayrıntılı bir şekilde buradan iletiniz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.