Kontakt Lensler

lensKontak lensler, görme bozukluklarının düzeltilmesinde, göz renginin değiştirilmesinde ya da kornea hastalıklarının tedavisinde dünyanın her yerindeki milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır. Ancak lensler kullanmaya başlamadan önce hasta muayene edilmeli ve doktoru uygun görürse kullanılmalıdır. Lens uygulamasına karar verilen hasta, lens kullanılması sırasında bazı kurallara uyması gerekir.

[box type=”note” ]Göz sağlığınızı ve görüşünüzü mümkün olduğunca korumak için lenslerinize dokunmadan önce ellerinizin temiz olduğundan emin olmalısınız.[/box]

Dünyagöz’den Dr.Neslihan Özgen anlattı:

Kontakt lensler kullanıma başlamadan önce gözlerin muayene edilmesi gerekir.  Muayenenin ardından göz doktoru hastanın görüşünü düzeltecek bir reçete verir ve bunun ardından kontakt lens kullanımına başlanabilir.

Lenslerin kullanımı

Gözler farklı şekillerde ve boyutlardadır  dolayısıyla kontakt lenslerin göze tam olarak oturduğundan emin olmak için lenslerin doğru takılması gerekir. Bunu yapabilmek için göz doktorunun gözün ve yüzeyinin özel ölçülerini alması ve lenslerin takılma şeklini etkileyecek eğim ve diğer etmenleri kontrol etmesi gerekir.

Göz doktoru takılan lenslerin göze uyduğundan ve görüşü düzelttiğinden emin olduktan sonra lens takmayı öğrenmeye başlanabilir. Artık lensler birkaç defa takıp çıkartıldıktan sonra refleks halini alacaktır.

Kontakt lenslerin temizliği ve bakımı

Yeniden kullanılabilir lenslerin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekir. Kontakt lensler in doğru şekilde temizlenmesi bakteri oluşumunu %90- 95 azaltır. Lens kutusunun da lensler kadar temiz olması gerekir; çünkü lensler saatler boyunca bu kutuların içinde kalır. Basit ipuçlarıyla lens kutularını hijyenik tutmak mümkündür. Lenslerinizi taktıktan sonra solüsyon kutusunu boşaltın. Lens kutunuzu düzenli aralıklarla, her gün yeni dezenfeksiyon solüsyonuyla yıkayın ve günlük olarak kuruması açısından açık bırakın. Lens kutularınızı sıklıkla değiştirin. En ideali aylık olan lens kutularıdır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.