Nar Kabuğu Kanserden Koruyor

Nar Kabuğunun Anti-Kanser özelliğe sahip olduğunu biliyor muyudunuz?

Lezzetli bir meyve olmasının yanı sıra besin içerindeki zenginliği sayesinde sofraların baş tacı olan narın kendisi ile birlikte narın kabuğunun da faydalı olduğunu belirten Medicana Konya Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Mine Bilge, narın kabuğunun antioksidan, anti-mutajen ve anti-kanser özelliklere sahip olduğunu açıkladı.

Diyetisyen Mine Bilge kış aylarındaki en önemli destekleyicilerimizden biri olan narın ve kabuğunun faydalarını anlattı.

Kansere Karşı Koruyucu

Özellikler nar çekirdeğinin yağında bulunan omega-5 olarak da bilinen punisik asit çok güçlü antioksidan özellik göstermektedir. Bu içeriği sayesinde bağışıklık sistemini uyararak vücut direncini artırmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Güçlü antioksidan etkiye sahip olan nar içerisinde bulunan antisiyanidin, siyanidin, ellajik asit gibi antioksidanlar sayesinde östrojen hormonu sentezlenmesini engelleyerek, göğüs kanseri hücrelerinin üremesine karşı etki gösterdiği yönünde araştırmalar tarafından vurgulanmaktadır. Yine son zamanda yapılan araştırmalar prostat ve cilt kanserine karşı korunmada narın önemine dikkat çekmektedir.

Kabuğu da faydalı

Nar kabuğunda bulunan ellagik asit antioksidan, anti-mutajen ve anti-kanser özelliklere sahiptir. Ellagik asit kansere neden olan moleküllere bağlanarak onları çok önemli bir oranda etkisizleştirmektedir.  Nar meyvesinin kabuklarının kurutulup toz haline getirerek yoğurda karıştırıp tüketebilirsiniz.

Kalp Sağlığı İçin

Narın en önemli özelliklerinden biri genel damar sağlığını, özellikle de kalbi koruması. Damar tıkanıklıklarını geriletme özelliği bulunan nar, ‘A­CE­’ denilen enzimi engelleyerek tansiyon düşürücü bir etki de yapıyor. 2010 yılında Columbia Üniversitesi Kardiyoloji bölümünde yapılan bir çalışmada, nar suyunun damar tıkanıklığını önleyici özelliği saptanmıştır.

Gençleştiren İçerik

Nar içerdiği E vitamini sayesinde yaşlanma etkilerini geciktirir. Cildi serbest radikallere karşı koruyarak cilt dokusunun daha pırıltılı ve elastik görünmesini sağlar.

Daha çocukken meşhur bilmecesiyle hayatımıza giren nar meyvesi, gün geçtikçe soframızda daha çok yer buluyor. Kilo vermek isteyenler aman dikkat! Kilo kontrolüne dikkat eden kişiler narı miktarına dikkat ederek tüketmelidir. 1 porsiyon meyveye denk gelen narın miktarı 1/2 orta boy nardır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.