C Vitamini

C vitamini suda eriyen bir vitamindir. Antioksidant özelliği vardır. Isıya duyarlıdır.  Vücutta depo edilemez. Fazlası idrarla atılır.

C Vitaminin İşlevi

Diş etlerinde kanamaya neden olur,

Kanın pıhtılaşmasında bozukluklar olur,

Kolesterol mekanizmasında bozukluklar oluşur. Eksiklik hafif düzeyde iken; yorgunluk, iştah azalması, yaraların iyileşmesinde gecikme oluşur. Eksiklik artıkça; büyümede duraksama, anemi (kansızlık), enfeksiyonlara karşı direncin azalması, diş etlerinin şişmesi ve hatta kanması; skorbüt, diş kaybı, eklemlerde şişmeler, kemiklerde kırılmalar ve zayıflamalar oluşur.

En iyi kaynakları: Kuşburnu, taze sebze ve meyveler; domates çilek, kiraz, portakal, mandalina, limon, greyfurt, şeftali, elma, üzüm, böğürtlen, kuşburnu, kızılcık, ıspanak, karnabahar, yeşil sivri biber, taze fasulye, marul, hıyar, lahana, patates

Kurutulma işlemi ile vitamin kaybı artar, suda eriyen bir vitamin olduğundan pişirme suyunun dökülmesi yine kaybı artırır. Meyve suları taze sıkıldığında bekletilmeden tüketilmesi gerekir. Sigara içenlerin günlük C vitamini ihtiyacı daha fazladır. Günlük ihtiyaç erişkinde 60 mg, Gebe- emziklilik 90 mg, sigara içenlerde 120 mg dır.

Ülkemizde her mevsim C vitamini içeren ürünler olduğu için şanslı durumdayız.

Dyt. Fatmagül YILMAZ ÖZTÜRK

https://twitter.com/FatmaglYZTRK

https://instagram.com/fatmaguly.ozturk

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.