Bezir Yağı Nedir Faydaları ve Tarihi Hikayesi ?

doktor oneri

Iğdır‘da, yöre halkı tarafından ‘Zeyrek‘ olarak bilinen keten tohumunun ezilerek ‘Bezir yağı‘ elde edildiği tarihi öğütme atölyesi ve aynı zamanda bezir yağı imalathanesi kaderine terk edildi.

Eskiden aydınlanmak için kullanılan keten bitkisi Iğdır bölgesinde ekilmemeye başlayınca söz konusu bitkinin tohumunu işleyen atölyeler de sahipsizlikten yıkılarak toprağın altına gömülmeye mahkum oldular.

Uzmanların faydalarını saymakla bitiremedikleri keten tohumundan elde edilen bezir yağının bölgeye elektriğin getirilmesi ile üretilen yağı satacak kimse bulunmaması sebebiyle köylününde artık bitkiyi ekmediği bu sebeple imalathanelerin teker teker kapandığı ortaya çıktı. Ülkemizin tarihi geçmişine ışık tutan bezir yağları ve imalathaneleri artık nostalji olarak bile ülkemizde bulunmamakta.

Iğdır yöresinde ‘Zeyrek‘ denilen keten tohumundan çıkarılan yağla yemek yapılarak hastalara yedirildiğini ve şifa bulunduğu yöre halkı tarafından sıkça anlatılır. Eskiden birisi hasta olduğunda zeyrek bitkisinin tohumundan çıkarılan yağdan ona yemek yapılarak yedirilirmiş. Bu işlem cilt hastalığı olanlara bu yağ sürülerek iyileştiği görülürmüş. Evcil hayvanlara özellikle yöre dilinde “Camış” denilen mandalara dersine sürülür posası yedirilirdi. Bu da hayvanın hem süt verme oranı artırır, hayvan daha çok gelişirmiş.

Keten tohumunun Omega–3, Omega–6, Omega–9 ve l A vitamini (Beta–karoten) ve ,B 12 vitamini içermektedir. B 12 vitamininin hayvansal gıdalar dışında yüksek oranda sadece keten tohumunda bulunmaktadır. Omega–3 yağı da hayvansal kaynak dışında özellikle keten tohumu semizotu ve fındıkta bulunmaktadır.

İçerdiği yağ asitleri (omega 3–6–9) proteinler, mineral ve aminoasitle vücutta mucizeler sağlayan keten tohumu, bitkilerle doğal yollardan sağlığı korumanın en iyi yollarından birisidir.

Eskiden bu bitkinin yaprağı kaynatılarak içilirdi. Keten tohumu da özellikle mide bağırsak sistemindeki hastalıklar, kronik kabızlık, aşırı kilolar, yüksek kan şekeri, kolesterol, kemik zayıflığı kalp damar sağlığı, yaralar, solunum yolu rahatsızlıkları, romatizmal hastalıklar üzerinde olumlu etkiler yaptığı görülmektedir.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.