Altın Çilek

16+3 haftalik hamileyim ve hamilelikte Altin cilek meyvesini yememde herhangi bir sakinca var mi bunu merak ediyorum?

Cevap:

ALTIN ÇİLEK, Yer Kirazı,Physalis peruviana

Altın çilek, Physalis, yer kirazı veya İnka Eriği olarak değişik isimlerde anılan patlıcangiller (Solanaceae) familyasına mensup, ılıman ve astropik bölgelerde yetişen ve birçok türü olan bir bitki ve meyva cinsidir.

Dokusu domatesi andırır. Meyvesi kağıdımsı bir kabuğa sarılıdır. Meyveler vitamin açısından zengindir, hoş bir kokusu vardır. Ham meyveler ekşidir, güneşte olgunlaştığında sarı-turuncu renge dönerler ve tatlanırlar.

Yararı

İçerdiği karoten sayesinde serbest radikalleri etkisiz hale getirerek (antioksidan etki) yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunmaktadır. Cildi güneşin zararlı etkilerinden ve cilt kanserinden korumaya yardımcıdır. Ayrıca diğer meyvelere göre daha lifli bir yapıya sahip olduğundan kurusu yendiğinde metabolizmayı hızlandırır, kan dolaşımını düzenler.

Bu meyve ayrıca idrar söktürücü olarak ve astım tedavisinde de kullanılmaktadır.

Tüketim şekli:

İçerisindeki meyveyi ham olarak yiyebilirsiniz. Dekorasyon için kullanabileceğiniz gibi, meyve salatalarınıza ilave edebilir ya da reçelini yapabilirsiniz. Ayrıca çikolatayla mükemmel bir birliktelik sağlamaktadır.

Sadece meyveleri değil aynı zamanda kökleri ve yeşil kısımlarıda bazı ilaçların yapımında kullanılmaktadır. Bitkinin köklerinde ve yeşil kısmında 8 ayrı alkoloid bulunur. Elde edilen alkoloidler, bitkisel kökenli ilaçların yapımında kullanılmak üzere sanayide değerlendirilirler.

saglikdanisma.NET Notu:

Bu meyveyi kayısı, şeftali, elma gibi bildiğimiz diğer meyvelerden farklı düşünmeyin. Her meyve gibi bu meyve de hasta – sağlıklı, genç – yaşlı, kadın (hamileler dahil) – erkek herkes tarafından afiyetle tüketilebilir. Diğer meyvelerde olduğu gibi (mesela kayısı -özellikle kurusu- fazla tüketildiğinde ishal yapar…) fazla tüketilmesine bağlı bir takım problemler yaşayabilirsiniz. Dolayısıyla meyvenin kendisini uygun şekilde aşırıya kaçmadan yemenizde bir sakınca olmaz.

Bu meyvenin ticari formlarını kullanmayı düşünen ziyaretçilerimiz içinse:

  • Öncelikle meyvenin bulabiliyorsanız aslını (kendisini) tüketin.
  • Bulamıyorsanız bulabildiğiniz meyveler de sizin gereksiniminizi karşılayacaktır.
  • Vitamin desteği için her meyveyi tüketebilirsiniz.
  • Antioksidan etki (yaşlanmayı geciktirir, vücudu zinde kılar) için turuncugiller daha sağlıklı ve ucuz bir çözüm olacaktır.
  • Metabolizmayı hızlandırmak (zayıflatıcı etki)  için kayısı (özellikle kurusu), şeftali, incir sizi rahatlatacaktır.
  • İdrar söktürücü için bol su takviyesi yeterli olacaktır.) Sonuçta altın çileği’nin de diğer meyveler gibi bir meyve olduğunu unutmayın.
  • Ticari formunu kullanacaksanız mutlaka içeriğinden emin olduğunuz formları seçin.

Unutmayın! Bu haplar ilaç değildir, sadece besin takviyesi olarak Tarım Bakanlığı‘ndan onay almışlardır. Dolayısıyla içeriğinde altın çileği yanında koruyucu başka zararlı olabilecek maddeler içerebilir. Bu yazıda anlatılmaya çalışılan konu sadece Altın Çileği meyvesi ile alakalıdır. Kimyasal bileşimler hakkında ilgili üreticiye danışılmalıdır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.