Besinlerin Sihirli Birlikteliği

Yapılan araştırmalar bazı besinlerin birlikte tüketilmesinin daha yararlı olduğunu ortaya koymuştur.

Bu besinlere birkaç örnek verilebilir.

YUMURTA VE YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER
Her beş kadından birinde görülen demir eksikliğine bağlı anemi beslenme programlarında demirin besinsel kaynaklarına olan ilgiyi artırıyor. Vücut için biyoyararlığı artıracak nitelikte küçük değişiklikler emilimin artmasına yardımcı olabilir. Yumura kaliteli bir protein kaynağı olmakla birlikte demir mineralinden de zengin bir besindir. Maydanoz, roka, tere,nane, biber gibi C vitamininden zengin sebzelerle birlikte tüketildiğinde vücut için kullanım oranı artar. Kırmızı et demirin en iyi kaynağı olmakla birlikte yine yeşil yapraklı sebzelerden oluşan bir salata ile tüketildiğinde biyoyoararlılığı artar. Kurubaklagiller demirin bitkisel kaynaklarıdır ve vücut için kullanım aşamasında kırmızı ve turuncu biber gibi yoğun C vitamini kaynaklarıyla tüktilmesi vücuda yarar sağlayıcı niteliktedir. Nohut, mercimek, fasulye gibi kurubaklagil yemeklerinin içine kırmızı biber ilavesi yapılabilir.

DOMATES VE ZEYTİNYAĞI
Likopen kuvvetli bir antioksidan olup domateste fazlasıyla bulunmaktadır. Likopenin vücutta kullanımını artırmak adına zeytinyağı ilavesinde bulunulabilir ve likopenin emilebilirliği artırılabilir. Bununla birlikte domates, havuç, kırmızı biber gibi kuvvetli keratinoidlerin zeytinyağı ile birlikte tüketiliyor olmasıda emilebilirliği artırmakla birlikte yapılan çalışmalarda kalp sağlığını desteklediği ortaya konulmuştur.

Aşağıdaki  videoda Uzm.Dyt. Fatmagül Yılmaz Öztürk ergenlikte beslenenin inceliklerini  anlatıyor.


BALIK VE BROKOLİ
Balık, antioksidan kapasitesi yüksek ve vücutta birçok reaksiyonda yer alan selenyumun iyi bir kaynağıdır. Brokoli ise sulforaphan içerir yaplıan çalışmalar antioksidan kapasitesi yüksek bu iki bileşenin birlikte kullanılmasının kanser hücrelerine karşı daha etkili olduğunu işaret etmektedir.

YULAF VE ELMA
Yulaf çözünür bir lif olan betaglukan içerir. Çözünür lifler, kan şekeri ve kan kolesterol düzeylerinin dengelenmesini sağlar. Elmanın içinde bulunan pektin ise kolesterol dengesinin sağlanmasına yardımcıdır. Yapılan çalışmalarda, günde 2 adet orta boy elma tüketiminin kolesterol seviyesini %16 oranında azalttığı ortaya koyulmuştur. Yulaf ezmesine elma ekleyerek posa içeriğiyle birlikte daha uzun süre tokluk sağlanırken kan şekeri ve kolesterolünün dengelenmesine de yardımcı olur.

SOMON BALIĞI VE SARIMSAK
Klinik çalışmalar, sarımsağın periferik arter hastalığının önlenmesi, kan kolesterol, trigliserid, lipit seviyetlerinin düşürülmesi, ateroskleroz riskinin azaltılmasında etkili olduğunu ortaya koymuştur. Omega 3 yağ asitleri ise kan lipit profili üzerinde olumlu etkilere sahip olup somon balığı iyi bir kaynağıdır. Birlikte tüketildiğinde kalp sağlığını destekleyici etkisi artırılabilir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.