Thiomersal

Son günlerde basında yer alan aşılar hakkındaki bazı yazılar anne babaları korkutup endişelendiriyor. Aşılarda bulunan Thiomersal adlı bir maddenin zararlarından bahsediliyor. Bu yazıda, sizlere bu konudan bahsedeceğiz.

Thiomersal, bazı aşılara koruyucu amaçla eklenen cıva içerikli bir madde, aşıda mikropların çoğalmasına engel oluyor. Özellikle toplu aşılamalarda kullanılan çok dozlu aşılarda bulunuyor.

 Thiomersal’in etkileri uzun süredir tüm dünyada inceleniyor. Otizm, dikkat eksikliği, nörolojik gelişim bozukluklarıyla ilişkili olup olmadığı araştırılıyor. Bazı çalışmalarda, aşılama ile bu tür rahatsızlıklarda artış saptanırken, bazı çalışmalarda da herhangi bir ilişki saptanmamış. Ortaya çıkan şüpheler üzerine, bazı ülkeler önlem olarak, cıva içermeyen aşıları kullanmaya başlamış durumdalar. Elbette, aşılamanın önemi ve sağladığı yararlar inkar edilemez. Aşılar sayesinde, bebek ve çocuklarımızı çok tehlikeli bazı hastalıklardan korumak mümkün oluyor. Aşılar sayesinde, eskiden ölümcül kabul edilen bazı hastalıkları artık görmüyoruz. Bu nedenle önerimiz elbette aşıdan vazgeçmemek, ancak doktorunuzla görüşüp aşının cıva içermeyen alternatiflerini- ki ülkemizde her tür aşının cıva içermeyen türleri bulunuyor- tercih etmektir. Sağlık, özellikle de çocuğumuzun sağlığı söz konusu olduğunda şüpheli alternatiflerden kaçınmamız en doğrusu olacaktır.

Dr. Nilüfer TOPRAKÇI

Çocuk Hastalıkları Uzmanı

www.sagliklicocuk.com

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.