H1N1 Aşılarınızla Tanışın: Focetria, Pandemrix ve Celvapan

Bu isimler, European Medicines Agency tarafından onaylanan H1N1 aşılarının markaları. Novartis aşısına Focetria® adını uygun görürken, Baxter Celvapan® markasını seçmiş. GlaxoSmithKlein “-rix” kuralını bozmayarak ürününü Pandemrix® adıyla tescillemiş.

Önceki gün Amerika’da inaktive aşıların yanısıra bir de buruna sıkılarak uygulanan canlı zayıflatılmış influenza aşısının (LAIV: Live Attenuated Influenza Vaccine) CDC tarafından onaylandığından sözetmiştim. Görünüşe göre Avrupa’da canlı zayıflatılmış aşı uygulanmayacak.

Thiomersal paranoyağıysanız piyasaya sürülecek aşıların sadece flakon halinde sunulan multidoz formlarında civa bazlı koruyucu madde olduğunu hatırlatalım. Tek kullanımlık önceden-doldurulmuş şırınga takdim biçimleri thiomersal içermiyor.

Aşı olmaktan nefret edenlerdenseniz H1N1 aşısı tercihinizi tek doz uygulanabilen Pandemrix®’ten yana kullanabilirsiniz. Prospektüs bilgilerine göre Focetria® ve Celvapan®’ın ilk uygulamanın üzerinden en az 3 hafta (21 gün) geçtikten sonra tekrarlanması (rapel) gerekiyor. (saglikdanisma.net notu: Bu endikasyon 10 yaş altı çocuklar için önerilmektedir.)

A second dose of vaccine should be given after an interval of at least three weeks.

Pandemrix®’in prospektüsü ise yine ilk aşının üzerinden üç hafta geçtikten sonra uygulanabilecek ikinci aşıyı (rapel) tercihe bırakıyor.

A second dose of 0.5 ml vaccine may be given after an interval of at least three weeks.

GlaxoSmithKlein’ın H5N1 (kuş gribi etkeni) için üretmiş olduğu Daronrix® adlı aşısı var.

Prospektüs Bilgileri (ingilizce)

  • Focetria®
  • Pandemrix®
  • Celvapan®

www.mehmet.com

saglikdanisma.NET ekliyor:

Türkiye’de sağlık çalışanları grubuna aşılama yapılırken Focetria® kullanıldı.

16 Kasım itibarıyla 5 yaş altı çocuklarda aşılanmaya başlayacak. Bu aşılama için Focetria uygun ancak aşılama esnasında bu aşının mı yoksa diğer iki aşıdan birinin mi kullanılacağı öğrenilemedi. Büyük ihtimalle Celvapan’ın kullanacağı tahmin ediyoruz. İki aşı arasında fark yok gibi görünüyor.

Yeni bilgi:

Çocuklar için sağlık ocaklarında yapılan aşı Focetria’dır. Çocuklara uygulanan doz, erişkinlere de uygulanan doz olan 0,5 mg.dir. Erişkinden farklı olarak 10 yaş altı çocukların aynı dozda 3 hafta sonra yeniden aşılanması gerekmektedir. böylece tam ve kalıcı bağışıklama sağlanmış olacaktır.

Şu anki bilgiler aşının ömür boyu bağışıklık sağlayacağı yönündedir.

Aşı çocukların yanı sıra risk grubunda sayılan diyabet, böbrek yetmezliği gibi kronik hastalığı olan kişilere de uygulanmaktadır.

Aşı olmak isteyenlerin bağlı bulundukları sağlık ocaklarına kimlikleri ve Tc numaraları yanında olarak müracaat etmeleri yeterli olacaktır. Aşılamadan sonra size aşılandığınıza dair bir kart verilecektir.

Aşı’dan sonra aşı yapılan bölgede ağrı ve hassasiyet olması normal. Bu ağrı bazen bir kaç gün sürebilir. Beklenmeyen bir etki ile karşılaştığınızda ya da aşılanma sonrası 10 gün içinde yüksek ateşli durumla karşılaştığınızda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Gelişmleri bu yazıda güncelleyeceğiz.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.