ellaOne

doktor oneri

Amerikalı HRA Pharma isimli ilaç şirketi cinsel ilişkiden tam 5 gün sonra bile alınsa, istenmeyen gebeliği önleyen doğum kontrol hapı üretdi.

ellaoneTicari ismi “ellaOne” olan ilacın etken maddesi 30 mg. “ulipristal acetate” ve yan maddeler olan lactose monohydrate, povidone, croscarmellose sodium, magnesium stearate içerir. Tek tablet halinde 15 mayıs 2009’da piayasa sürülmüştür. ilaç prospektüsü (ingilizce – pdf)

İlaç gebelik oluşturabilecek şüpheli cinsel ilişki (korunmasız cinsel ilişki ya da korunmada problem olması) sonrası en geç 120 saat içinde alınmalı. Adet siklusunun herhangi bir gününde kullanılabilir. İlaç alındıktan sonra ilk 3 saat içinde kusma görülürse aynı ilaçtan yeniden kullanıp kullanmamak için doktorunuza danışmalısınız.

Kullanırken dikkat edin:

  • İlaç alınmadan önce hamilelik ihtimali dışlanmalıdır. Hamilelerin ve 18 yaşından küçüklerin bu ilacı kullanması sakıncalıdır.
  • İlaç içeriğinde herhangi bir maddeye kaşı alerjisi olanların bu ilacı kullanmamaları gerekir.
  • Ayda sadece 1 defa kullanılması gerekir.

Yan etkileri:

  • En sık görülen yan etkisi karın ağrısı ve adet düzensizlikleridir.
  • Bunların yanında başağrısı, uyuşukluk, bulantı, vajinal kanama, adet ağrıları, kas ve bel ğrıları yapabilir.

Şu anda sadece Amerika’da satışta olan ilacın avrupa’da öncelikle Almanya’da piyasaya sürülmesi öngörülüyor.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.