Benexol

Formülü: Bir lak tablet: 250 mg B1 vitamini + 250 mg B6 vitamini içerir.

Farmakolojik Özellikleri:

B1 vitamini (tiamin) ve B6 vitamininin (piridoksin) insan metabolizmasında önemli rolleri vardır. Tiamin, karbonhidrat ve glikoz metabolizmasında önemli rol oynar. Karbonhidratların lipidlere dönüşümünde etkisi saptanmıştır; bununla birlikte iç ve dış glandüler sistemin sekresyonunu düzenler. Piridoksin ise protein ve amino asit metabolizmasında koenzim olarak etki gösterir. Amino asit metabolizması ile karbonhidrat, yağ asitleri ve enerji metabolizması (Krebs siklüsü) arasında önemli bir bağlantı kurar. Doku, karaciğer, sinir sistemi ve deri metabolizmalarında düzenleyici rol oynar. Tiamin ve piridoksin sinir dokusu ve diğer dokuların metabolizmasında antinevritik ve detoksifiyan olarak, kalp yetmezliklerinde, fonksiyonel kalp hastalıklarının tedavisinde de kullanılır.

Endikasyonları:

Nevrit, polinevrit, diyabetik nöropati, gebelik nevriti. Artrit, periartrit, siyatik, lombalji, artralji, miyalji, kramplar ve romatizmal ağrılar gibi diğer ağrılı durumlar. İdyopatik ve yaşlılığa bağlı tremor. Wernicke hastalığı, Korsakoff psikozu, delirium tremens. Gebe kadınlardaki aşırı kusmalar, radyoterapi sırasında baş ağrısı, iştahsızlık, bulantı ve kusmalar, ameliyat sonrası kusmaları.

Yan Etkiler/Advers Etkiler:

Herhangi bir yan etkisi ve kontrendikasyonunun olmamasına rağmen çok yüksek dozlarda kullanılmaması gerektiği göz önünde bulundurulmalı ve B grubu vitaminlere duyarlı kimselerde kullanılmamalıdır.

İlaç Etkileşmeleri:

Benexol, tek başına levodopa tedavisi gören parkinson hastalarına önerilmez. İçeriğindeki B6 vitamini levodopanın yıkımını hızlandırarak etkisini azaltır, ancak levodopanın bir periferik dekarboksilaz inhibitörü ile (örneğin: levodopa + benserazid kombinasyonu) birlikte verilmesi halinde etkileşim oluşmaz.

Kullanım Şekli ve Dozu:

Günde 2 – 3 lak tablet

Ticari Şekli:

Benexol lak tablet, 50 adet, şişede

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.