Ertesi gün hapı

norlevo

Korumasız bir cinsel ilişki sonrası oluşabilecek gebeliğin önlenmesi ve ya kullanılmakta olan doğum kontrol yönteminin başarısız olması ihtimali söz konusu ise pratik ve tek kullanımlık bir çözüm yolu, ertesi gün hapı olabilir. Bu ilaç acil korunma amacıyla ağızdan alınan ve içeriğinde kadınlık hormonlarından progesteron içeren bir ilaçtır. Acil korunma yöntemlerinden spiral uygulamasının ciddi riskler oluşturma ihtimali olması bu ilacı acil korunma yöntemi olarak kullanmak için daha cazip hale getiriyor.

Ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişkiden sonra gebeliği önlemek için ağız yoluyla kullanılan içeriğinde sadece porgesteron (levonorgesterel) içeren ilaçtır. Cinsel ilişkiden sonra mümkün olduğunca erken alınmalıdır. Korunmasız cinsel ilişki sonrası östrojen içermeyen ertesi sabah hapının

 • İlk 24 saat içinde kullanıldığında %95,
 • ikinci gün kullanıldığında %85,
 • üçüncü gün kullanıldığında %58 koruyucu etkinlik sağladığı bildirilmiştir.

norlevoİlaç riskli ilişkiden sonra ne kadar erken alınırsa o kadar etkilidir. Dolayısıyla ilaç mümkün olduğunca erken alınmalıdır. Kutu içerisinden çıkan 2 adet minik hap aynı anda yutulmak suretiyle kullanılır. Etkisini “yumurtlamayı geçici olarak engelleyerek” gösterir. Bunu şu iki şekilde yapar:

 1. Erkek ve dişi üreme hücrelerinin birleşmesini engeller.
 2. Rahim duvarına döllenmiş yumurtanın yerleşmesini engeller.

Buradan da anlaşaılacağı üzere ertesi gün hapının daha önceden oluşmuş gebelik üzerine etkisi yoktur. Bu ilaç bir kürtaj yöntemi değildir.

İlaç alımını mütakip mide bulantısı, kusma, meme hassasiyeti, baş ağrısı, karın ağrısı veya damla şeklinde kanama gibi yan etkiler görülebilir. Eğer ilacı aldıktan 3 saat içinde kusulursa ilaç etkisiz kalacaktır. İlacı en kısa sürede yeniden kullanmalısınız.

İlaç ayda bir kereden fazla kullanılmamalıdır.

İçeriğinde sadece progesteron içerdiği için bir ay içinde tekrarlayan dozlarda kullanılması ciddi kanamalarla sonuçlanan hormon bozukluklarına neden olur. Bir ay içinde bu ilaca birden fazla ihityacınız olacaksa diğer doğum kontrol yöntemlerini kullanmalısınız. Diğer doğum kontrol yöntemlerinden herhangi birini kullanırken bir gebelik şüphesi uyanırsa ayda bir defaya mahsus olmak üzere bu ilacı kullanabilirsiniz. Eğer ayda birden fazla kullandıysanız kanama bozukluğu yapacağını unutmayın. Böyle bir durumla karşılaştığınızda vakit kaybetmeden doktorunuza danışınız.

İlaç kanama bozukluğu yapar.

Adet kanaması her ay tekrarlayan bir hormonal döngü ile kontrol edilmektedir. Bu döngüde kanama üzerine etkisi en baskın olan hormonlardan birisi progesteron hormonudur. Kanda progesteron hormonunun yükselmesi kanamayı engellerken, bu hormonun kandaki miktarında meydana gelen ani bir düşüş kanamayı başlatmaktadır.

İşte adet kanamaları da böyle meydana gelmektedir. Adet kanaması bittikten sonra kanda progesteron hormonu yükselmektedir. Bu süre zarfında kanama olmaz. 26-30 günlük süreç tamamlandığında kanda progesteron miktarı aniden düşer ve kanama gerçekleşir.

Ertesi gün hapı da progesteron hormonu içermektedir. Uygulandığında kandaki progesteron seviyesini arttırmaktadır. İlk etkisi kanamayı baskılamaktır, ancak ilacın etkisinin sonlanmasıyla birlikte kandaki progesteron miktarı da düşüş göstermekte ve kanamaya eğilim yaratmaktadır.

Kişiden kişiye farklı şekilde fazla veya az miktarda kanama düzensizlikleri yapabilir. Bu kanamalar beklenen tarihten bir kaç gün önce veya sonra başlayabilir, yeni bitmiş kanama bile yeniden kısa bir süre tekrarlayabilir. Bu durumda ilaç kullanılmamalı ve normal düzene dönene kadar beklenmelidir. Takip eden adet kanamaları, ilacın kullanımından sonra oluşan en son kanamanın tarihi başlangıç kabul edilerek, eski düzeninde devam edecektir. Kanama nadiren ilk birkaç ay beklenen tarihten 1-2 gün önce veya sonra gerçekleşebilir, bu normal kabul edilir. Daha sonra tamamen normal düzeninde devam edecektir.

Bununla birlikte adet döneminin ortalarında kullanıldığında kanama üzerine etkisi çok daha düşük olmaktadır. Adet kanaması tarihi yakın olduğu bir dönemde ertesi sabah hapı kullanıldığında kanamayı geciktirme veya erkene alma gibi yan etkilerin görülme olasılığı artmaktadır.

Ertesi gün hapı kullanımından birkaç gün sonra sızma veya damlama şeklinde kanama yapabilir. Bu beklenen bir yan etkidir, genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden kaybolacaktır. Ancak kanama şiddetlenirse, ağrı veya sarı renkli, köpüklü, kokulu akıntı başlarsa mutlaka bir kadın doğum hekimine danışmanızı öneririz.

Ertesi gün hapı kullanılırken dikkat edilmesi gerekir.

Progesteron hormonunun etkisini gösterebilmesi için önerilen dozda kullanılması şarttır ve bu miktar kutu içerisinden çıkan iki tabletteki miktara denk gelir. İlaç alındıktan sonra ilk 3 saat içinde kusulursa ilaç yeniden kullanılmalıdır. Bulantı her ilaç içildiğinde tektat ediyorsa bir bulantı önleyici ilaçla beraber bu hap da içilebilir.

İlacın etkisi artırmak için daha fazla ilaç içilmesine gerek yoktur. Ancak etkinliği artırmak için ilaç ilişkiden sonra en kısa sürede alınmalıdır. ilk 24 saatte alındığında gebe kalma riski %1,1’dir. Yani esas önemli olan ilacın mümkün olduğunca erken alınmasıdır. Eğer ilacı korunmasız cinsel ilişkiden hemen sonra kullanırsanız yumurtlama başlamadan engelleyebilirsiniz ve böylece gebelik riskini azaltabilirsiniz.

İlacın kullanımını mütakip 72 saat boyunca gebelikten koruduğu düşünülerek korumasız başka bir ilişkiye girilmemelidir. “Ertesi sabah hapı ilk 72 saat içinde etkili olduğuna göre gebelikten koruyucu etkisi 3 gün sürüyor. Yani kullandıktan sonra ilk 3 gün içinde ayrıca bir korunma yöntemi kullanmama gerek yok.” şeklinde hareket edilmemelidir. Bu kesinlikle hatalı bir yaklaşımdır. Ertesi sabah hapı etkisini yumurtlamayı geçici olarak ertelemek suretiyle göstermektedir; ancak yumurtlamanın ne zaman geriye döneceği bilinmediği için kullanımdan sonraki ilişkilerde her zaman için risk vardır. Dolayısıyla etkisinin 3 gün sürdüğünü söylemek mümkün değildir. İlacı kullandıktan sonra kurulacak ilişkilerde mutlaka prezervatif ile korunulmalıdır.

Ertesi gün hapını antibiyotiklerle, vitaminlerle ve alkolle etkileşimi yoktur. Bu ilaçlarla beraber ya da ilaçları içtikten sonra kullanılabilir.

Ertesi gün hapının etkisi zamanla kaybolmaz. Her kullanımda aynı etkiyi gösterir ve vücuda karşı bir direnç oluşturmaz. Tekrarlayan kullanımdan sonra bir direnç oluşturmaz. Bu ilacı her zaman kullanabilineceğini göstermez: Ertesi gün hapı doğum kontrol yöntemlerinin etkisinden şüphe edildiği durumlarda ACİL DOĞUM KONTROL YÖNTEMİ olarak kullanılır ve ayda bir defadan fazla kullanılmaz.

Ertesi gün hapı düzenli olarak kullanılabilecek bir doğum kontrol yöntemi değildir. Diğer yöntemlerin başarısız olması halinde veya korunmasız cinsel ilişkiden sonra bir adet dönemi içinde en fazla bir kez kullanılabilecek bir acil doğum kontrol yöntemidir. İlacın ayda bir kereden daha sık kullanılması adet düzensizlikleri, aşırı kanamalar gibi yan etkilere yol açmaktadır. Ertesi sabah hapını sadece kullandığınız doğum kontrol yönteminin etkinliğinden şüphe ettiğiniz durumlarda (doğum kontrol hapının unutulması, prezervatifin yırtılması veya erken çıkması, spiralin çıkartılması gibi) kullanmalısınız.

Kürtaj için ertesi gün hapı kullanılmaz. (Bakınız: Doğum Kontrol yöntemleri)

İlaç etkisini yumurtlamayı engelleyerek gösterdiği için oluşmuş bir hamileliği sonlandıramaz. Gebe kalındıysa bebek üzerine herhangi bir olumsuz etki göstermeyecektir. Eğer gebeliğinizi ilaçla sonlandırmayı düşünüyorsanız gebeliği sonlandırmaya yönelik bazı haplar yurtdışında bulunmaktadır. Ancak henüz ülkemize ulaşmamıştır. Bugün için gebeliğin sonlandırılması ülkemizde ancak bir kadın doğum uzmanı yardımıyla olabilmektedir. Kendi sağlığınız ve güvenliğiniz için gebeliği sonlandırmak için herhangi bir yol DENEMEYİNİZ. Rahim ağzına yapılacak bilinçsiz her müdahale çok önemli hayati riskler taşımaktadır. Kanama ve buna bağlı ölüm çok sık görülmektedir. Gebelik mutlaka hastane koşullarında sonlandırılmalıdır. Bu sebeple konu ile ilgili MUTLAKA bir kadın doğum uzmanı ile görüşmelisiniz.

Dr. Fatih Hakan ÇAM

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

177 yorum

 1. İyi günler , adet donemim bitiminden 2 gün sonra ilişkiye girdikten 12 saat içinde norlevo kullandım, bir kaç gün sonra tekrar hafif ama yoğun ara kanama başladı bugun 13.günü , cok seyrek olarak az geliyor ama endişe duymalı mıyım ?

  Şimdiden teşekkür ederim.

 2. merhaba benim adetimin ilk günü 1 mart son günü 6 mart ve biz dün eşimle ilişki sırasında kondomun yırtıldığını farkettik ve 2 saat sonra norlevo kullandım şimdi ise beyaz renkte bir akıntım var 1. sorum hamile kalma riskim ne kadar 2. sorum bu akıntı neyin işaretidir? şimdiden teşekkür ederim

 3. Merhaba 7 gun suren regl donemimin 5.gununde eşimle birlikte olduk.. prezervatifin yirtilmasindan kaynaklı bir kaza yaşadık ve içime boşaldı. .. ertesi gün hapı kullanmayın bir sakıncası varmı yeni evliyiz ve çocuk düşünmüyoruz hamilelik riskin var mı

 4. Merhaba. Reglimin 4. Gününde korunmasız ilişkiye girdim, ertesi gün 12 saat içinde ertesi gün hapı aldım akşamına reglim kesildi. Tam 5 gün sonra kanamam başladı yoğun şekilde, bugün kanamanın ikinci günü kasık bölgemde değilgde üstünde karın bölgemde ağrı var ve yanma var. Hamilelik veya dış gebelik olma ihtimali var mıdır yardım lütfenn

 5. merhaba, kız arkadasımla gırdıgım ılıskıde ıcerı bosalma olmamasına ragmen 1 ayda 2 defa ertesı gun hapı kullandı adet gunu gecıktıgı ıcın telas yapıp 4-5 defa gebelık testı yaptık ve sonuc herseferınde negatıf cıktı ama adetının 13 gun once olmasına ragmen hala olmadıgını soyledı acaba kendısı hamılemıdır yoksa bu ılacın 1 ayda 2 defa kullanılmasından kaynaklanan bır yanetkımıdır?

 6. merhaba hocam.eşimle regl bitişinden 6 gün sonra korunmasız ilişkiye girdik.geri çekme yöntemini uyguladık emin olamadığımız için norlevo kullandım (2sini aynı anda aldım )40 saat sonra.2 saat içinde hafif bir kusma oldu.hapın üzerinden bir hafta geçti,ara kanama olmadı,yalnız akıntı var bir kaç gündür ve hoş olmayan bir kokusu var. herhangi bir sorun olabilir mi?

 7. Merhaba. Eşimle korunmasız olarak ilişkiye girdik. Dışarıya boşalma olmasına rağmen güvenemedik ve 2-3 saat içersinde ertesi gün hapı kullandım. Ve 3-4 gün sonra adet günüme daha 16 gün olmasına rağmen kanama gördüm. Tıpkı adet sancıları gibi sancılarla 3-4 gün yoğun kanamam oldu. Fakat bugün 10. gün olmasına rağmen kanamam kesilmedi son 6 gündür az az devam ediyor. Sizce sebebi nedir?

 8. merabalar ben ayın 10 unda anal yol ıle ılıskıye gırmıstım herhangı bır bosalma olmadı ama emın degılım eger bosalma olduysa sperm vajınaya akmısmı korkusu var 12 sındede ertesı gun hapı kullandım 13ude benım adet gunum 7 gun oldu reglde olmadım bır akıntı falanda yok hamılelık ıhtımalım nedır

  • 13nde normalde adet gormenis gerekirken 10nda bulundugunuz bir cinsel iliski nedeniyle hamile kalma ihtimaliniz oldukca dusuktur. Ancak bahsettiginiz ihtimaller uzere yuzde yuz hamile degilsiniz demek de yanlis olur. Hamile kalmis oldugunuzu dusunmuyorum. Adetinizin gecikmesi Ertesi gun ilacini yanlis zamanda kullanmanizdan kaynaklaniyor. Hamile kalmayla ilgili olarak “Hamile miyim?” yazimiza bir goz atin.

 9. Erkek arkadasimla iliskiye girdikten sonra sabah mide bulantisiyla uyandim ertesi gun hapi kullandim fakat mide bulantim gecmedi sizce hamile kalmis olabilir miyim ? Ertesi gun hapini 24 saat sonra kullanma sansim oldu ve erkek arkadasim direk icime bosalmadi . Simdiden cevabiniz icin tesekkur ederim

  • norlevo (ertesi gun hapi) iliski sonrasi ne kadar sure sonra kullanilirsa etki gucu o derece azalir. ancak hamile kalmaniz icin riski bu tek basina olusturmaz. hamile kalma ile ilgili yazimiza goz atin. hamile kalma durumu hemen ortaya konabilen bur durum da degildir. hemen sonra midenizin bulanmasi bir anlam ifade etmez.

 10. yardımmmmmmmmm…ilişkiye girdikten 24 saat sonra norvelo kullandım, ve 2 gün sonra koyu renkte az kanamalarım başladı 14 gündür bu az kanamalar devam ediyor.. normal adet günüm 1 gündür geçti. ara kanamanın bu kadar uzun sürmesi normalmi ve ne zaman adet olurum yardımcı olun…

  norvelodan 8 gün sonra göğüs ucu etrafındaki bezeler daha belirginleşti bunun sebebi nedir.

  ilişkiye gireli 20 gün etti herhangi bir belirtim yok hamile olabilirmiyim…?

 11. merhabalar nişanlımla geçen hafta ilişkiye girmiştik dogum kontrol hap kullandı 2 tane olan haptan.bugun tekrar korunmazsız ilişkiye girdik içine boşaldımm içinden spermler geri aktı fakat kanla beraberinde oldu bu olay kan neden gelmiştir? ve tekrar ilaç kullansa bi sorun olur mu yada farklı bi ilaç öneriyomusunuz bunun için?

  • bu ilacı yılda en fazla 2 defa kullanılmalı ve üst üste kullanmamalı. Farklı bir ilaç değil de ilişki esnasında prezervatif kullanmanızı öneririm. Hiç bir doğum kontrol yöntemi %100 koruma sağlamaz. Kan tahriş nedeniyle gelmiş olabilir.

 12. merhaba erkek arkadasımla korunmasız cınsel ılıskıye gırdık hemen norlevo aldım ıctım fakat uzerınden 7-8 saat gecmısken tekrar korunmasız bır ılıskımız oldu ılacın 7-8 saat gıbı kısa bır surede etkınlıgı devam edıyordur dıye umuyorum , bır norlevo daha ıcmek ıstemıyorum sızce ne yapmalıyım

 13. Merhaba ben 14 martta iliski yasadim ama esim icime bosalmadi ayni surede birkac defa beraber olduk her seferinde icime bosalmadi ancak penisinde kalma ihtimaline karsi32saat sonra ilac aldim bir hafta sonra kanamam oldu oda 1hafta surdu adet gibiydi ancak adetimi 4martta gormustm bu kanamayi adet tarihi olarak gormelimiym yoksa hamile olabilirmiyim

 14. merhaba nisanlımla bakirelik nedeninden makattan iliskiye girdik sıcrama ihtimaline karsı spermin 38.saatte lornevo adlı ilacı kullandı bu olusabilicek hamileliği önler mi ayrıca bugun az kanamasıyla kahverengi akıntısı olustu leke seklinde bu kanama hamileliği ortadan kaldırmısmı oldu

 15. Merhaba, ben 23 Şubat’ta regl oldum. 4 Mart’ta korunmasiz iliskiye girdim. 5 Mart’ta sabah ertesi gun hapını kullandım. 10 Mart’ta kanamam başladı. Normal hesaplamama göre 22 Mart’ta adet gormeliydim. Haptan kaynaklanan bir durum mu? Şu an ki kanamamı adet olarak mı görmeliyim??? Bir aylık bir bitkisel ilaç kullanmakta olduğumdan dolayı gebeliğime zarar verebilir miyim??? Saygılar

 16. merhaba..çok üzüntülüyüm ve acil cevaplarsanız sevinirim.. adetimin 12 günü cuma ne yazıkki korunmasız birlikte olduk..aslında çok dikkatliydik yani içe boşalma olmadı..ama birleşme oldu.. hemn sonrasında akşam ertesi gün hapı içtim.. sonrasında cumartesi gecesi yine birliktelik oldu..içeri boşalmadı ama ben öncesideki sıvı yada sonrasıyla alakalı herhangi bir meni bulaşmasından çok korkuyorum.. ihtimaller çok düşük ama içim rahat değil.. şuandada akıntım var..beni bilgilendirirseniz sevinirim..

 17. merhaba
  5 gün önce ilişkıye gırmıstık fakat dısarı bosaldım ben ne olur ne olmaz dıye ertesın gun hapını içirttım fakat 2gun sonra tekraar korunmasız olarak gırdık tekrar dısarı bosaldım bısey oldumu olmadımı dıye kararsızım.. Hapın etkısı devam eder mı ?

 18. merhaba, ben aralık ayının 23 ünde regl olmuştum, ayın 30 unda da cinsel birleşme yaşadım, 31 i gecesi ertesi gün hapı kullandım ve ilacı kullandıktan yarım saat ya da 1 saat sonra tekrar birleşme yaşadım fakat hiç bir birleşmede içime boşalma gibi bir durum söz konusu olmadı. fakat ayın 1inde ilacı aldıktan 8-9 saat sonra kustum. ocak ayının 6 sında regl kanaması gibi kanamam başladı koyu renkli bir kanamaydı. bu kanama benim normal adet dönemimden 15 gün kadar önce oluyo. şuan 3. günüme girdim ve kanamam baya bir azalmış durumda. hamile kalma rskim nedir? sizce ne yapmalıyım? şimdiden teşekkürler..

 19. 28 aralık gecesi, reglimin 4. gününde korunmasız ilişki yaşadım. yaklaşık 14 saat sonra ertesi gün hapı aldım. normalde reglim 5. gününde de az da olsa kanamam olurdu fakat bu sefer olmadı. 5. gününü yaşamadım. ocak’ın 3 ünde kanamam başladı. bugün 7si ve hala sürüyor. bütün bunların bir anlamı var mı? şu an kan testi yada eczaneden alacağım gebelik testini uygulasam ne kadar güvenilir bir sonuç elde ederim? çok stres oldum mümkün olduğunca çabuk neticeyi öğrenmek istiyorum. bilgilendirseniz sevinirim. teşekkürler.

 20. merhaba.ben 4 kasımda regl oldum daha sonra biraz gecikti reglim.25 aralıkta erkek arkadaşımla korunmadan birlikte olduk 26 aralık günü regl oldum.daha sonra 5 ocak günü tekrar korunmadan birlikte olduk ve 3 saat sonra ertesi gün hapı aldım.hamile olma ihtimalim var mı?

 21. iyi günler ben yılbaşı gecesi için konuşmak istiyorum ben çok fazla sarhoştum hatırlamıyorum daha önceden herhangi bi cinsel birleşmem olmadı ama yan tarafta oturan bayan arklarım evimden çok ses geldiğini söylüyo erkek arkadaşım inkar ediyo ama bende 2 gündür kasıklarımda ve bacak aralarımda inanılmaz bi ağrı var ve 33 saat sonra ertesi gün hapı aldım hapı aldıktan 1.5 2 saat sonra benden çok az kan geldi bu neye işarettir kimileri diyo yan etki kimileri diyo kızlığın bozulduysa onu o an atmıştır kimisi diyo dölün yumurtalığa girmesini önlemeden kendini atmıştır diyo sizce nedir

  • şlaç yan etki olarak kanama yapabiliyor. Bu kanama hamile kaldığınızı yada hamile kalmadığınızı net olarak göstermez. İlacın koruyuculuğu %90 kadardır. Eger adetinizde gecikme olacak olursa öncelikle idrarda gebelik testi yapabilir veya direk doktorunuza başvurarak tetkikler sonucu hamile kalıp kalmadığınızı öğrenebilirsiniz.
   Bu arada kızlık zarı kontrolünü herhangi bir doktor YAPAMAZ. Bu kontrol için mahkeme kararı gerekir ve Adli Tıp uzmanı / mahkemenin yetkilendirdiği hekim tarafından incelenir.

 22. merhaba bugün kız arkadaşımla birlikte olduk içinden birkaç damla beyaz sıvı geldi ben boşalmadım . 1 2 damla çıktı içinden ben hissetmeden girmiş olabilirmi ? ertesi gün hapını kullanmalımıyız ? adet günü 7 ile 13 Aralık arasında olmuştu. ne yapmalıyız ? teşekkürler şimdiden…

 23. merhaba regl bıttıkten 5 gun sonra ılıskıye gırdıgımızde vajına bolgesıne sperm bulaştı.ertesı gunu hapı aldım ve aldıktan 5 gun sonra kanamam oldu sıyah ve akıntılı hamıle kalma olasılıgım varmıdır?yada kanama ılactan dolayımı olmustur?

 24. Merhabalar,ben polikistik over hastasıyım yaklaşık 1 yıl doğum kontrol hapı kullandım ve şimdi bıraktım. Adetimin 9.günü doktora gittiğimde yumurta oluşturduğumu söyledi ve adetimin 21.günü farlutal adlı ilacı almamı adet olduğunda da doğum kontrol hapına tekrar başlamamı söyledi.(1 aylık arayı yumurtlama olacak mı diye vermiştik). Fakat şöyle bir durumum oldu; adetimin 16.günü korunmasız bir ilişkim oldu ve norlevo isimli ilacı 5 saat içinde aldım.İnternette okuduğum kadarıyla bu ilacı kullananlarda ara kanama ve adet günlerinde kayma olmuş.Ben yeni bir doğum kontrol hapına başlamak için ara kanamayı mı kullanmalıyım yoksa ara kanamadan bir süre sonra farlutali kullanıp adet olduğumda mı doğum kontrol hapına başlamalıyım?

 25. merhaba.ben adet bitiminin 17.gününde sıçrama ihtimaline karşı ertesi gün hapı kullandım,6 gün sonra kanamam oldu 2,5 gün süren,normalde 25 günde bir adet oluyorum yani adetime 2 gün vardı,şimdi bu kanama ilacın etkisi mi yoksa normal adet kanması mı nasıl anlayabilirim?hamile kalma ihtimali ara kanama olsa bile var mı?

 26. kız arkasımla 6 gün önce bi ilişki yasadık sürtünme yoluyola sadece…boşaldım fakat içine değil sıcrama ihtimaline karşı 3 saat sonra ertesi gün hapını kullandık…hapı kullandıktan 6 gün sonra yani bugün kız arkadaşım kan geldiğini söylüyor hafif hafif damlar şekinde ve hafif bi karın agrısı olduğunu söylüyor…hapı kullandığı gün kız arkadaşımın adeti yeni bitmişti.bunuda belirtmek istedim….6 gün sonra bu şekilde kan gelmesi mümkün mü yardım ederseniz çok sevinicem… teşekkürler…

 27. erkek arkadaşımla ilişkiye girdik fakat içime boşalmadı ben 22 saat sonra norlevo kullandım.kullandıktan 2 saat sonra tekrar içime boşalmadan birlikte olduk.norlevoyu kullandıktan 48 saat sonra yne aynı şekilde birlikte olduk ama ilacı daha 2 gün önce içtiğim için korur diye düşündüm.acaba böyle bir koruma yapabilir mi?
  bir de eğer hamile kalmazsam (ki inşallah kalmam 4 sene önce kürtaj yaptırdım tekrar yaptırırsam bidaha çocuğum olmaz sanırım) doğum kontrol hapına başlamayı düşünüyorum ama bu norlevoyu içtikten sonraki kanama adet kanaması mı oluyo yani doğum kontrol hapına adetin ilk günü başlanıyomuş eğer norlevodan snraki kanama adet kanaması deilse doğum kontrol hapına yanlş zamanda mı başlamış olurum işe yaramaz mı?bir sonraki kanamayı mı beklemeliyim.acil yardımlarınzı bekliyorum.teşekkür ederim.

 28. Adetimin son günü erkek arkadasmla birlikte oldum disari bosaldi ama risk olmasn die 36saat snra ilaci kulandm bende biraz mide bulantisi yapti ilac kulanimindan snra kanama olmasi zorunlu mu adet dnemime bir ay war hamile olma riskim war mi bilgi werirsenz sewinirm

 29. Merhaba ben 26 agustosta regl oldum bugun esimle iliskiye girdik icime bosalmamasina ragmen sicramis olmasindan korkuyoruz bu nedenle ertesi gun hapi kullanmayi dusundum ancak yakin zamanda regl olmam ve ilaci gereksiz yere kullanma ihtimalim beni korkutuyor sizce onlem icin kullanmali miyim hormonel bozukluklara sebebiyet verir mi? Kullanmazsam az bir sicramada hamile kalma ihtimalim nedir ?

  • eğer bir temas varsa hamile kalma riskiniz elbette var… İlacı kullanmanız direk hormonal dengenizle oynayacaktır. İlaç etkisini bu şekilde gösterir. Her ilaç kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır. risk görüyorsanız ve şu an için hamilelik düşünmüyorsanız, doktorunuzun bilgisi dahilinde kullanabilirsiniz.

 30. benim kız arkadaşım 19 unda mı 20 sindemi tam hatırlamıyorum ilişkiye girdik sonra ertesi günü hapı kullandık gecen ayın 3 ünde adeti başlamıştı . 20 sinde hapı kulandıktan sonra memeleri falan şişti karın agırdı sonra kahverengi kan akmaya basladı adet kanamasımı yoksa bilmiyorum 6 gunden beri akıyor az az akıyor beni bilgilendirirseniz sevinirim

 31. Merhaba, 12 gün önce korunmasız ilişki sonrası 2 veya 5 saat sonra ertesı gün hapı kullandım. 1 yıl önce kullandıgımda 10 gun sonra ara kanamam olmuştu şuan 12 gunu gecıyor ve ara kanamam olmadı mememde hassasıyet ve adet sancısı gibide karın ağrım var. Hamile olma olanağım yüksekmi? Ne yapmam gerekiyor?

 32. merhaba,

  ben adetimden 1-2 gün sonra ertesi gün hapı kullandım ilşkiden yaklaşık 2 saat sonra ilk kullanımımdı ve sızma şeklinde kanamam oluyor. bugün 6.gün ve hala devam ediyor. hafif ağrım oluyor koku vs yok korkmamı gerektirecek bir durum söz konusumudur? hamile olma ihtimalim yoktur değil mi? acil bilgilendirir misiniz lütfen
  çok teşekkürler

 33. mrb ben her ayın 5 inde adet oluyordum fakat bu ayın 17 sinde ertesi gün hapı kullandım ayın 23 ünde kanamam oldu yaklaşık 4-5 gün sürdü sonra dokt tavsiyesiyle bi ilaç aldım kesti ayın 29 unda kanamam durdu ama bugün ayın 2si yine kanamam başladı herseferinde adet olur gibi ağrılarım oluyor bu kanamalar ne zamanakadar sürer ne zaman biter adet tarihinmi nasıl takip edeceğim ve bi hormon düzenleyici almam gerekirmi ,,,,

  • şimdilik herhangi bir ilaç kullanmayın ve biraz bekleyin. normal adet görüyormuş gibi düşünün. Kanamanız 1 haftadan uzun sürecek olursa doktora başvurun. Eğer kanama normal adet döngüsü gibi zamanında kesilirse bir sonraki adete kadar bir ilaç kullanmayın ve adeti düzene girip girmediğini takip edin.

 34. merhabalar..ben adet dönemim bittikten sonraki gün ilişkiye girdim ama ilk 13 saat içinde ertesi gün hapını prospektüste yazıldığı gibi 2 hapı da aynı anda alarak kullandım ve 4 gün sonra kanamam başladı 3 gündürde devam etmekte ve bu kanamalar adet kanamalarındaki ağrılar kadar ağrı yapmasada bir ağrı mevcut acaba bu kanamalar daha ne kadar süre devam edicektir ve azda olsa ağrı olması normal mıdır bir fikriniz var mı?ne kadar süre sonra bu kanama durmazsa doktara başvurmalıyız ? şimdiden teşekkürler

 35. merhaba 1 hafta önce ertesi gün hapı kullandım. 10 gün sonra adet olmam gerekiyor fakat dün açık renkte kanamam oldu bugün daha fazla olarak koyulaştı rengi.bu ara kanamamı? yoksa adetmi?ama ağrı yok birde adet kanaması gibi çok değil. bu ara kanama ise? ben 10 gün sonra tekrar adet olacakmıyım?

 36. Öncelikle merhaba, ben erkek arkadaşımla 1 nisanda prezervatif kullanarak ilişkiye girdim fakat prezervatifin yırtılmasından sonra onsuz devam ettik erkek arkadaşım vajinamın üst kısmına boşaldı biz de herhangi bir kaza olmaması için 2 nisanda ertesi gün hapı aldık ve içtim saha sonra 23 nisanda reglimin son günüyken ilişkiye girdik ben hamileliği kolaylaştıran yatay konumda olmadım fakat erkek arkadaşım kazayla içime rahatladı 24 nisanda mecburen tekrar ertesi gün hapı içtim. hamile kalma olasaılığım var mı durum nedir ? lütfen bilgilendirir misiniz

 37. adet kanamasından hemen sonra hamile kalma olasılgı hiç de düşük değil..tanıdıgım ne kadar kadın varsa %70 i adet döneminden sonraki birkaç gün içinde hamile kalmış..doktorlar neye göre bunu söylüyorlar bilmiyorum ama bende adet dönemine yaklaşık 2 gün kala ilişkye girdim ancak hamile kalmadım..reglimin bittiği gün ilişkiye girdim ve ilk çocuğumu dünyaya getirdim…

  benim sorum şu eşimle yine adet dönemi hemen sonrasında korunmasız olarak ilişkiye girdik ertesi gün hapı kullandım..yaklaşık 2 hafta sonra koyu ,kahveye yakın renkte renkli kanamam başladı.bu doğal bir durummudur?

 38. merhaba. benım adet olmama on gün daha var. 5 gn önce ertesi gün hapı kullandım ve dün açık renkli kanamam oldu bugün sanki adet dönemndki gibi koyu renkli ve daha fazla kanamam oluyor. bunun nedeni adet midir yoksa ilaçtan dolayı mıdır ? ve bu durumda gebelik riski nedir? şimdiden teşekkürler

 39. merhaba , ben adetimden 17 gün sonra ertesi günü hapını kullandım partnerim dısarı bosaldı ama biraz kactıgından şüpehelendi nolur nolmaz diye kullandım ( hala kızlıgım bozulmadı ), , 6-7 gün sonra adet şeklinde kanamam oldu(ve benim adet düzensizliğim olduğı halde) bu olması gereken mi yoksa haptan mı diye anlamadık şuan 2.günü (kananmam normalinden fazla oluyor ve biraz ağrılı) , acaba haptan mıdır regl midir ? hamile kalır mıyım? yardım edermisiniz lütfen….

 40. merhaba benim 24 agustosta bir birlikteliğim oldu o gun ertesi gün hapı aldım eylülün 6sında regl oldum eylül 10da tekrar ilişkiye girdim içe boşalma oldu ama ertesi gün hapı almadım ayda 1den fazla kullanılmadıgı için bu durumda almam gerekiyormu hamile kalma olasılıgım varmı ?

 41. merhaba , ben adetimin bitti gün korunmasız cinsel ilişkiye girdim partnerim dısarı bosaldı ama 1 damla kactıgından şüpehelendi nolur nolmaz norlevo kullandım ( hala kızlıgım bozulmadı ), akmıstır diye şüphelendik o yüzden hapı kullandım , 11-12 gün sonra adet şeklinde kanamam oldu bunu regl mi haptan mı diye anlamamadık 6 gün sürdü adet kanamam gibiydi , acaba haptan mıdır regl midir ? hamile kalır mıyım? yardım ederseniz sevinirim.

 42. mrb REGLİMİN BİTTİĞİ GÜN İLİŞKİYE GİRDİM DISA BOSALMA OLMAMASINA RAGMEN AYNI GÜN İCİNDE ERTESİ GÜN HAPI KULLANDIM, ARADAN 10 15 GÜN GİBİ BİR ZAMAN GECTİ ESİMLE TEKRAR İLİŞKİYE GİRDİK KORUNMASIZDIK AMA YİNE İCE BOSALMA OLMADI FAKAT BEN HER İHTİMALE KARSI YİNE ERTESİ GÜN HAPI ALDIM, DAHA SONRA DA BİR KEZ KORUNMASIZ İLİŞKİYE GİRDİK FAKAT HER SEFERİNDE DISA BOSALMA OLDU.ŞİMDİ 4 5 GÜN İCİNDE REGL OLMAM GEREKİYOR AMA REGL GÜNÜMDEN ONCE BENDEN KAHVERENGİ KANA BENZER BİR AKINTI GELDİ, BEN DE REGL OLDUM SANDIM ANCAK İKİ GÜN SONRA BU AKINTI KESİLDİ VE COK MİKTARDA DEĞİLDİ. SİMDİ REGL OLMAYI BEKLİYORUM. BU AKINTININ SEBEBİ NEDİR? ACABA İLACI İKİ KEZ KULLANMAMDAN KAYNAKLANAN BİR SORUN MU YOKSA HAMİLE MİYİM??? LÜTFEN ACİL CVP YAZINNNN TŞK

 43. merhabalar mayısın 13 ünde eşimle ilşkiye girdik ve ertesi gün hapı kullandım haziranın 5 inde regl oldum, ardından bu ayın(temmuzun) 5 inde regl olmam gerekirken hala olmadım fakat bu tarihlerde yine eşimle ilşkiye girdik tekrar ertesi gün hapı kullandım üzerinden 1 hafta geçmiş olmasına rağmen kanama olmadı, göüğüslerimde hassasiyet, kasıklarımda ve yumurtalıklarımda ağrı var ve akıntım var , hafta içerisinde gebelik testi yaptım ancak negatif çıktı yinede enndişeleniyorum lütfen belirtirmisiniz hamile olabilirmiyim..

 44. Merhabalar, sizden bir konuda yardımınızı rica edeceğim. Cinsel ilişki sonrası ertesi günü hapını kullandım ve aradan nerdeyse yarım saat sonra tekrar korunmasız bır cinsel ilişki yaşandı fakat partnerim dışarıya boşaldı. 12 saat sonra hapın ikinci tabletini aldım. Sizce ertesi günü hapını aldıktan sonra cinsel ilişki yaşanması hamile olmasına sebep olurmu? Cevabınızı bekliyorum.
  Şimdiden teşekkürler..

 45. merhabalar.. ben 25 nısan 2010da regl olduktan 1 hafta sonra ilşkiye gırdım dısarı bosaldı ama ertesı gun hapı kullandımm. 2 gun kanama yaptı.. 2 gun kanamayı yenı adet kanama tarıhı olarak mı hesablıcam yoksa beklemem mı gerekır?? cvplarsanız cok sevınırım

 46. iyi günler, benden bir önce ki soruyla merve hanımla hemen hemen aynı doktor bey sorunum, yani 1 ay kadar önce ilşkiye girmedim fakat norlevo ertesi gün hapı kullandım, hapı kullandıktan 10 gün sonra kadar kanamam oldu ve 2 gün kadar sürdü, kanama oldukça fazlaydı. adet günüm geldi aynı adet belrtilerim oldu ama adet olamadım kan yerine meni ye yakın kıvamda sarımsı bir sıvı geldi. aklıma takılan şu doktor bey acaba 10 gün sonraki kanamadan dolayı adet günüm değişmiş olabilir mi yani bu 10 günlük süre etkiler mi adet günün değişmesine? ve ne yapmalıyım. ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

 47. ilşkiye gidikten sonra ertesi gün hapını tek olarak kullandım ve 1 gün sonra regle oldum ve kanamam bittikten sonra aynı ay içinde tekrar ertesi gün hapını tek olarak kuullandım hamile kalmış olabilirmiyim iki gündür midem bulanıyo hamilelik belirtileri kaş gün sonra başlar

 48. merhaba,
  tam 1 ay önce ilşkiye girmediğim halde norlevo ertesi gün hapı kullandım. her ayın 12-13 nde adetim olurdu fakat 5 gün oldu hala adet olmadım ve şuan adet oluyor gibi semptomlarım var ama kanamam olmuyor, onun yerine sarımsı kıvamında bir sıvı geliyor. acaba neden böyle ve ne yapmam gerek bana hemen cevap verirseninz sevinirim. teşekkürler.

 49. merhaba. ben bi ay içinde iki kez ertesi gün hapı kullandım.6 gündür ilk başta sarı bi sıvı gelmekteydi. şuanda kahverengi bi sıvı gelmekte ve adet ağrısı gibi ağrı çekmekteyim ama adet olmadım.göğüs bölgemde de aşırı hassasiyet var. bu durum ne zamana kadar devam eder .adet olurmuyum ? yardımcı olursanız sevinirim . .

 50. Merhaba,
  İlişkide yaşanan bir kaza sonucu ertesi gün hapını kullandım reglimin olmasına 2 gün kala..11 günden beri kanamam azalarak devam ediyor.Bugün kasıklarımda yoğun bir şekilde ağrı başladı ve yanmada var.
  Hapı gecen ayda kullanmıştım.kanamam tam olarak kesilmediği icin doktora gitmiyorum.Endişe edicek bir durum varmı?
  Teşekkür ederim

  • ilacı gereksiz ve fazla kullanmışsınız. Kanamanızın durumu hakkında burdan fikir yürütemem ama 11 gibi uzun süren kanama için bir kadın doğum uzmanı tarafından değerlendirilmeniz gerekir. Kanamanın devam etmesi nedeniyle doktora müracaatınızı geciktirmeyin. Çok ciddi bir durum çıkacağını zannetmiyorum ancak bir doktor kontrolü şarttır.

 51. merhabalar,ben ertesi gün hapı aldıktan sonra normal zamanımda adet gördüm,fakat o zamandan beri 2,5 ay geçmesine rağmen adet göremiyorum,hamile de değilim.Bu durumun ilaç ile bir ilgisi olabilir mi yoksa bahar ile ilgili bir durum mudur,bilemedim,hem size danışmak hem de bu ilaç ile ilgili bilgi vermek istedim.
  İyi Çalışmalar Dilerim.

 52. merhaba; benim partnerim dışarı boşaldı hatta boşalamadığı için bir kaç kes denedi ama dışarı boşaldı korkum şu; zevk suyunhdan hamile kalınırmı ve ben ilişkiden hemen 20dk sonra 72saat hapı aldım ikisini birden içtim 14nısanda bu ayın son haftası adet olmam gereklıydı ilacı kullandıktan 7gun sonra kanamam oldu ama det gibi deildi..2gun surdu sanırım bugun pek bişey yok biraz belim ağrıo ama normal die düşündum şimdi bu durumda hamile kalmış olabilirmiyim bu kanama adet kanamammıdır sizce çok korkuyorum ne olur cvp verınız

 53. Regl imin bittiği günden 3 gün sonra ertesi gün hapı(NorLevo) kullanmak zorunda kaldım. Hapı kullandıktan 4 gün sonra da kanama başladı. İlk gün kanama damla halindeyken bugün sanırım biraz daha şiddetli ancak herhangibir ağrı yok. Endişelenmeli miyim? Bir doktora görünmem gerekir mi?

 54. merhaba, ben son adet günümün ilk gününden sayınca 17.günde ilişkiye girdim, 4 saat sonra ertesi gün hapı (norlevo) aldım, hiçbir yan etkisi olmamıştı ancak ilacı aldıktan 12 gün sonra kahverengi renkte kısa süreli kanamam oldu, ancak adet günüme de 2 gün kalmıştı ve adet oldum sandım. adet belirtileri gösteriyordum da ancak adet günümde olduğu gibi karın ya da bacak ağrım olmadı…normal adet günümse yarın. bu durumda acaba üstüne görme mi oldum yoksa ilacın yan etkisi mi oldu? çok tedirginim beni bilgilendirirseniz çok mutlu olacağım…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.