ertesi gün hapı, adet geciktirme

ben bu ay 10.09.2010 da adet olcaktım.Fakat bu tarihde tatile çıkcağım için adetimi ilerletmek için doğum kontrol hapına başlıcaktım. 28.08.2010 tarihinde korunmasız ilişkiye girdik ve ben ilk 24 saat içinde ertesi gün hapı kullandım. Daha önce kullandığımda 3-4 gün sonra adet olmuştum. Ama şimdi 5.gündeyim ve halen adet olmadım karnımda sızılar var ama adet olmadım. Adet olsaydım doğum kontrol hapına başlıcaktım. Şimdi olası adet tarihim ne zamana gelcek bir kararsızlık içindeyim adet olmadan doğum kontrol hapına da başlıyamıyorum. Kan testi yaptrısam sonuç negatifse ilacımı içmeye başlasam mı?

cevap:

ertesi gün hapını kullandıktan sonra kanama olacak diye bir şart yok. Ancak kanama beklenen bir durumdur. Kanama olmaması ilacın etkisiz olduğunu göstermez.

Normal adet tarihinize göre ilacı kullanmayı planlayabilirsiniz. En sağlıklısı, madem ilaç kullanmaya başlayacaksınız bir Kadın Doğum uzmanına müracaat ederek gebelik ihtimali için tetkiklerinizi yaptırıp duruma göre ilaca başlamanız olacaktır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.