Uçuk Virüsü Nedir Belirtileri Tedavisi Nelerdir ?

(Ekstragenital Herpes Simpleks)

Uçuk ağızda veya ağız çevresinde kırmızı bir zemin üstünde gruplaşmış, Herpes Simpleks denen bir virüsün neden olduğu, kabarcıklar halinde görülür. Genelde genç yetişkinlerde sık görülür, uçuk tedavisi.

Ciltden cilde veya ağızdan ağıza temasla bulaşan uçukların içi sıvı dolu küçük kabarcıklar halinde ortaya çıkar. Virüs bulaştıktan sonra 6 gün içinde belirtiler ortaya çıkar.

Adet günleri, ultraviole (güneş) ışınları, ateş, soğuk algınlığı ve stres hastalığın şiddetlenme nedenleridir.

Virüs bulaştıktan sonra, uçuğun çıktığı yere yakın bölgesel bezelerin şişmesine ek olarak, ateş, baş ağrısı, kas ağrıları ve kendini hasta hissetme de belirtiler arasındadır. Uçuk küçük ise, o bölgedeki yanma, kaşınma, ağrı dışında başka genel şikayet olmaz.

Öncelikle uçuğu olan kişilerle ağız veya cilt temasında bulunmamaya özen göstermek gerekir. Hastalık başındayken, yani daha kaşıntılı dönemindeyken, Acyclovir içeren uçuk kremleri kullanılmalıdır.

Devamlı uçuk çıkaran insanlarda Herpes Simpleks virüsü devamlı olarak bulunur, ancak aktif halde değildir ki buna gizli Herpes denir. Vücudun bağışıklık sisteminin zayıf kaldığı durumlarda uçuk tekrar çıkar. Bağışıklık sisteminin bozuk olduğu hastalarda (AIDS gibi) Herpes virüsü tüm vücuda yayılabilir.

Yaygın uçuk, organ nakli yapılanlarda, kemoterapi alanlarda, AİDS hastalarında görülür. Karaciğere, akciğere veya beyne sıçraması halinde ölümle sonuçlanabilir.

Allerjik uçuk,  alerjik bünyeli kişilerde cildin herhangi bir hastalıktan dolayı zedelenmesi nedeniyle virüsün tüm vücuda yayılması ile oluşan ciddi bir hastalıktır. İçi sıvı dolu kabarcıklar, diğer uçuk türlerinde olduğu gibi, grup halinde değil, tek tek bulunurlar.

Uçuktan ayrı özel bir belirtisi yoktur.

Uçuk tedavisi aynen uygulanır, ileri safhada lokal antibiyotik tedavisi, ortalama 1 hafta boyunca doktor kontrolünde verilir.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.