Temasla Oluşan Cilt Yangısı (Kontakt Dermatitis)

Cilt Yangısı cildin, dışardaki alierjiye yol açan maddelerle teması sonucu tahriş olması durumudur.Kenarları düzensiz ama keskin sınırlı kızarıklık ve şişlik ve bunların üzerinde içi sıvı dolu ama göbekleşmeyen tomurcuklanma görülür.Hafif seyirli hallerde, kuru kabuklu kırmızı görünümdedir.

Tahriş olan yerde ciltde kaşıntı ve yanma ortaya çıkar. Baş ağrısı, titreme, ateş, halsizlik nadiren de olsa gözlenebilir. Hastalık müzminleşirse, yorgunluk, iştahsızlık, kilo kaybı, kendini hasta hissetme gibi belirtiler eklenebilir.

Cildi tahriş ettiğinden şüphelenilen maddeler cilde temas ettirilerek test edilir, temastan sonra kızarıklık ve su toplaması gözlenirse hastalık var demektir. Bu durumda hasta şüpheli maddeden uzak durmalı, kabarcıklar temiz İğne ile boşaltılmalı, antiseptik sargı kullanılmalıdır. Bazen ağızdan kortizon tedavisi gerekebilir.

Hafif ve müzmin devam eden hastalık durumunda ise, etkisi kuvvetli olan kortizonlu kremler kullanılması tavsiye edilir.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.