Et Beni Kanseri Belirtileri Tedavisi ( Maling Melanom )

Deriye renk veren pigment hücrelerinin (melanosit) bir kanseri olduğu için, bu hücrelerin yer aldığı göz, sinir sistemi ve mukozalarda ortaya çıkabilir.

Ancak çoğunlukla derideki benlerde ortaya çıkar. Deride bulunan herhangi bir ben büyüyor, rengi koyulaşıyor, üzerinde kanama ve yara oluyorsa, vakit kaybetmeden bir cilt doktoruna görünmek gerekir.

Önemli olan, bu tür benlerden erken şüphelenmek ve yayılmadan önlem alabilmektir. Çok hızlı yayılabilir ve yayılırken kan yolunu da kullandığı için, iç organlara varan yayılımlar gösterebilir, ancak erken teşhis edilirse, tamamen iyileşebilir.

Ben renginin çok çeşitlilik göstermesi (kırmızı, mavi karışımları olan koyu renk), diğer benlerden farktı olarak üzerinde ufak ufak girinti çıkıntıların olması, normal deri ile ben arasında keskin bir çizgi (sınır) olmaması durumunda, olası kanser riski düşünülmelidir.

Tedavi sırasında kişinin yaşamının ne kadar etkileneceği, kanserin türüne ve deride ne kadar yayıldığına bağlıdır.Ancak en iyi tedavi şekli, kanserli derinin ameliyatla çıkarılıp, alınmasıdır.

Erken teşhis durumunda, hasta ve hastalığın gidişatı belirli aralıklarla kontrol edilir.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.