Erizipel ve Sellulitis Hastalıkları Tedavi ve Belirtileri ?

Cilt altında ilerleyen kırmızı, sıcak, dokunmaya hassas “Hemofilus İnfluenza” adlı bakterilerin sebep olduğu, bacaklarda ve kollarda ortaya çıkan bir cilt hastalığıdır.

Genelde 3 yaşın altındaki çocuklarda, yaşlı insanlarda ve uyuşturucu bağımlısı olup, damardan iğne vuranlarda görülür.

Çocuklarda sıklıkla yanaklarda, göz çevrelerinde ve boyunda görülür.

Çeşitli cilt yaralanmaları, mantar enfeksiyonları, şeker hastalığı, bacak ülserleri, burun çatlakları, damar veya kas içine iğne vurulması, çocuklarda boğaz ve kulak enfeksiyonları hastalığın bulaşma nedenleridir.

Hastalığın “Erypsipeloid” denen türünde eller ve parmaklarda hastalık görülür ve balıklardan, hayvan kanatlarından, etlerden ve hayvan derilerinden bulaşır.

Erizipel hastalığının bir türüdür. Cilt altında derin, damarlara işle’ miş, deri boyunca yayılan, çok şiddetli ağrı yapan, bazen de içinde cerahat biriken tabakalardır. Bu belirtiler cildin portakal kabuğu görünümü almasına sebep olur. Cilt altı dokularının öldüğü gözlenir.

İştahsızlık, ateş, titreme gibi belirtiler hastalık ortaya çıkmadan önce görülür, sonradan hastalık kendini belli eder. Hastalıklı bölge, değişik büyüklüklerde kırmızı, sıcak, şişkin ve dokunmaya çok hassas bir cilt tabakası halindedir. Bazen cilt soyulur ve kanamalar olabilir. Lenf bezlerinin de iltihaplanması, olası sonuçlar arasındadır.

Hastalığın tedavisinin gecikmesi mikropların başka yerlere sıçramasına ve kan yoluyla kalp kapakçıklarına geçmesine neden olur.

Antibiyotik tedavisi sonuç vermezse, hastalıklı bölge ameliyatla alınmalıdır.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.