Cilt için Bronzlaşma ve Güneş Kremi !

SPF (güneşten koruma faktörü) güneş kreminin, güneş yanıklarına yol açan UVB ışınlarına karşı sağladığı savunmasıyla ilgilidir. SPF en az 15 faktör olmalıdır. A PA değeri, uzun dönemli cilt hasarından sorumlu olan UVA ışınlarına karşı korumayla ilgilidir. Bu değer PA+ ya da PA++ olarak gösterilir, artı işareti arttıkça koruma da artar. Hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruyan, avobenzone, oxybenzone, mexoryl ve çinko ya da titanyum oksit içeren geniş etkili bir güneş kremi alın.

Melanin pigmenti derideki hücreler tarafından üretilir ve cilde doğal rengini verir. Güneş ışığına maruz kaldığında deri daha fazla melanin üreterek zararlı UV ışınlarını soğumaya çalışır, bu işlem de derinin koyulaşmasına neden olur.

“Tatile çıkmadan önce bir kat bronzlaşmak, tatildeyken cildimi güneş yanıklarına karşı korur mu?”

Tatil öncesi şezlongda uzanıp bir miktar bronzlaşmak kulağa ne kadar çekici gelse de herhangi bir koruma sağlamaz. Elektrik lambasıyla verilen mor ötesi ışınlar, her ne kadar cildinize 4 koruma faktörüne eşit bir koruma sağlasa da bu çok düşük bir derecedir. Cildinizdeki herhangi bir renk değişikliği, erken yaşlanmaya ve cilt kanserine neden olabilecek ultraviyole hasarın bir belirtisidir.

Her ne kadar koyu renk ten deri hasarlarına karşı fazladan koruma sağlasa da, cilt kanserine ve erken yaşlanmaya karşı pek sağlam bir korunma yöntemi değil. Yani evet, güneş kremi sürmelisiniz.

PABA (padimate-O, aynı zamanda octyl dimethyl olarak da bilinir) ve DEA (diethanolamine) maddelerinin her ikisi de çoğu güneş kreminde mevcuttur. Bu maddeler DNA hasarı ve yüksek derecede cilt kanseri riskiyle bağlantılıdır. Güneş kremlerinde uzak durulması gereken diğer kimyasallar benzofenon, titanyum dioksit ve parabenlerdir.

“Güneşten koruyucu krem ile güneş etkisini engelleyici krem arasındaki fark nedir?”

Koruyucu krem UV ışınlarını kimyasal olarak emer, diğeri ise fiziksel olarak yansıtır.

saglikdanisma
saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.