Grip Aşısı

grip asisi
Grip Aşısı Nasıl Korur Grip aşısı uygulandıktan ortalama 10-15 gün sonra koruyucu antikor düzeyi oluşmaya başlıyor. Sağlıklı genç erişkinlerde yüzde 70-90 oranında grip belirtilerini önleyebilen aşının koruyuculuk oranı, yaşlılarda ve altta yatan kronik hastalığı olan bireylerde yüzde 30-40’a düşebiliyor. Ancak yapılan çalışmalar, aşının bu kişilerde bile gribin olumsuz etkilerini azalttığını, hastaneye yatış ve ölüm oranlarını düşürdüğünü gösteriyor.

Havaların soğumasıyla birlikte grip vak’alarında da artış yaşanmaya başladı. Genellikle hafife alınan bir hastalık olan grip, özellikle astım hastalarında zatürre gibi sonuçlara yol açması nedeniyle ölümcül hale gelebiliyor. Bu nedenle hastalıktan korunmak için grip aşısı olmak büyük önem taşıyor. Kasım ayının sonuna kadar yapılan grip aşısı, bütün mevsim boyunca yüksek düzeyde koruyuculuk sağladığı için özellikle çocuklar ve yaşlıların kışı daha sağlıklı geçirmesine olanak veriyor.

Nezle ve soğuk algınlığı 200-300 civarında farklı virüsle gelişebilen, genellikle burun akıntısı, hapşırık, öksürük, gözlerde ve boğazda yanma ile seyreden ve 3-7 günde kendiliğinden iyileşen, ayakta geçirilebilen hastalıklar. Oysa GRİP: Influenza denen virüslerle bulaşır ve yüksek ateş, genel vücut kırgınlığı, şiddetli kas ve eklem ağrıları, baş ağrısı, bazen bulantı ve kusma ile kişiyi yatağa düşürecek kadar ağır seyreder.

Sağlıklı kişilerde ortalama bir haftada iyileşen grip, vücut direncini düşüren kronik hastalığı bulunanlarda, kalp-akciğer hastalarında, diyabetlilerde, böbrek yetmezliği olanlarda ve yaşlılarda, kalp kası iltihabı ya da beyin iltihabı gibi ciddi sonuçlara yol açabilir, bu hastalarda ölüme neden olabilir. Bu nedenle, özellikle bu gruplarda yer alan kişilerin gripten korunmasının en etkili yolu aşıdır!

Bu gruptaki hastaların aşının yanı sıra hastalıktan korunmak için başka önlemler de almaları gerekir:

Hasta bireylerin başkalarıyla öpüşmemesi, kucaklaşmaması ve tokalaşmaması gerekir. Öksürük, hapşırık yoluyla tükürük ellere bulaşacağı için, ortak kullanım gereçlerine dokunmadan önce mutlaka ellerini yıkamaları önerilir. Hastaların kalabalık ortamlara girmemeleri, evlerinde istirahat etmeleri, zorunlu koşullarda maske ile sokağa çıkmaları bulaşmayı azaltmada önemlidir.

Kimler Grip Aşısı Olmalı?

grip asisi
Grip Aşısı Nasıl Korur
Grip aşısı uygulandıktan ortalama 10-15 gün sonra koruyucu antikor düzeyi oluşmaya başlıyor. Sağlıklı genç erişkinlerde yüzde 70-90 oranında grip belirtilerini önleyebilen aşının koruyuculuk oranı, yaşlılarda ve altta yatan kronik hastalığı olan bireylerde yüzde 30-40’a düşebiliyor. Ancak yapılan çalışmalar, aşının bu kişilerde bile gribin olumsuz etkilerini azalttığını, hastaneye yatış ve ölüm oranlarını düşürdüğünü gösteriyor.

Griple gelişen ağır seyirli enfeksiyon kliniğinin neden olduğu iş gücü kaybını ve ekonomik kaybı önleyebilmek için, özellikle risk grubunda sayılan bireylerin mutlaka aşı olması öneriliyor.

 • 65 yaşın üzerindekiler,
 • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), astım, diyabet, kalp ve böbrek gibi kronik hastalığı olanlar,
 • Kalıtsal hemoglobin bozukluğu olanlar,
 • Risk grubu hastaların ev halkı, yakın temasta olan ve bakımını üstlenen kişiler,
 • Bağışıklık sistemi ile ilgili (immünolojik) hastalığı olanlar,
 • Bağışıklık sistemi baskılanmış olan hastalar (HIV/AIDS hastaları, kanser hastaları, organ ve kemik iliği nakli yapılanlar, kemoterapi, radyoterapi uygulananlar, steroid alanlar),
 • 6 ay ile 18 ay arasında olup, uzun süreli aspirin tedavisi alanlar (Reye Sendromu gelişim riskini azaltmak için),
 • Sağlık çalışanları,
 • İlk 3 aydan sonraki gebelik dönemi,
 • Altı aydan büyük bebekler,
 • Aşı yoluyla korunmak isteyen tüm sağlıklı bireyler
saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.