Sitalopram, Citol, Cipram

sitalopram

[box type=”shadow” ] Etken Madde: Sitalopram

Ticari İsimleri: Cipram, Citara, Citol, Relaxol [/box]

sitalopramÖzellikle seratonin isimli hormonun sinir uçlarından alımını sağlayan tanıyıcı algıçları engellemek suretiyle sinir uyarımını engelleyerek etki gösterir. Böylece hastada DEPRESYON‘u ve huzursuzluk halini (anksiyete) tedavi eder.

FDA onaylıdır. (Depresyon)

Genel ilaç yan etkilerini gösterir. Bunun dışında sitalopram diğer seratonin alımını engelleyen ilaçlara göre daha az cinsel isteksizlik oluşturabilir.

10, 20 ve 40 mg’lık tabletler veya 5 ml.’de 10 mg içerecek şekilde şurup halinde satılırlar.

Günde 1 defa kullanılırlar. (Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe!)

Yarım saatte vücuttan atılmaya başlar, tam etki sitalopram ilacı kullanılmaya başladıktan 1 hafta sonra görülmeye başlanır. Bu süre 1 aya kadar uzayabilir.

Beklenmedik bir etki görüldüğünde doktorunuza başvurmalısınız!

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.