Essitalopram, Cipralex

cipralex

[box type=”shadow” ] Etken Madde: Essitalopram

Ticari İsimleri: Cipralex, Citoles, Eslorex, Secita [/box]

cipralexÖzellikle seratonin isimli hormonun sinir uçlarından alımını sağlayan tanıyıcı algıçları engellemek suretiyle sinir uyarımını engelleyerek etki gösterir. Sitolapram’dan farkı (sitalopram’ın ayna görüntülü yapısı) Noradrenalin ve dopamin’in sinir uçlarından geri alımına hiç etki etmediğinden DEPRESYON‘u ve huzursuzluk halini (anksiyete) özellikle tedavisini sağlar.

FDA onaylıdır. (Major Depresif Bozukluk)

Genel ilaç yan etkilerini gösterir. Bunun dışında essitalopram diğer seratonin alımını engelleyen ilaçlara göre daha az cinsel isteksizlik oluşturabilir.

5, 10 ve 20 mg’lık tabletler halinde satılırlar.

Günde 1 defa yiyeceklerle birlikte kullanılırlar. (Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe!)

<

p style=”text-align: justify;”>Yarım saatte vücuttan atılmaya başlar, tam etki sitalopram ilacı kullanılmaya başladıktan 1 hafta sonra görülmeye başlanır. Bu süre 1 aya kadar uzayabilir.[box type=”success” ] [starlist]

(Essitalopram) Cipralex’in (Sitalopram) Citol’e üstünlüğü

  • Essitalopram direk seratonin geri alımına etkilidir. Sitalopram seratoninle beraber, dopamin ve noradrenalin gerialımını da etkiliyor olabilir.
  • Essitalopram, Sitalopram’a göre muhtemel diğer reseptörler üzerine daha az etki gösterir.
  • Essitalopram sayesinde minimal ilaç etkileşimi söz konusudur.
  • Sitalopram’a göre essitalopram daha hızlı ve daha fazla etkilidir. [/starlist][/box]

Beklenmedik bir etki görüldüğünde doktorunuza başvurmalısınız!

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.