Parasetamol

Parol, Calpol, Tylol, Aferin, Minoset

Parasetamol, klinik olarak kanıtlanmış, ateş düşürücü ve ağrı kesici bir ilaçtır. Ağrı eşiğini yükseltmek yoluyla ağrı kesici olarak kullanılır. Hipotalamustaki ısı düzenleyici merkez üzerindeki etkisi ile de ateş düşürücü bir etki gösterir. İltihap kurutucu etkisi ise zayıftır.

İlaç ağız yoluyla alındığında barsaklardan hızlı ve tam olarak emilir. Kanda en yüksek seviyeye 10 – 60 dakika içinde ulaşılır.

Parasetamol çoğu vücut dokularına hızlı ve düzenli olarak dağılır. Karaciğerde işlenir, 24 saat içinde %85’i idrardan itrah edilir.

Gerekli Olduğu Durumlar:

Hafif ve orta dereceli ağrı ve ateşin tedavisinde kullanılır.

Kullanılmaması Gereken Durumlar:

Parasetamole karşı allerjisi olanlarda, ağır karaciğer ve böbrek yetmezliği olanlarda kullanılmamalıdır.

UYARILAR / ÖNLEMLER:

Karaciğer, böbrek, kalp, akciğer hastalarıyla daha önce anemisi olanlarda mutlaka doktor kontrolü altında kullanılmalıdır. Hamile ve emzirenlerde doktor kontrolü altında kullanılması önerilir.

Parasetamol ağrı tedavisinde çocuklarda 5, yetişkinlerde 10 günden fazla süreyle; çocuklarda ve yetişkinlerde tekrarlayan, 3 günden fazla süren ve 39,5ºC’den yüksek ateş tedavisinde doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

Karaciğer harabiyeti, parasetamolün aşırı doza bağlı bir komplikasyondur. 12-48 saat içinde karaciğer enzimleri yükselebilir, protrombin zamanı uzayabilir. Ancak klinik semptomlar dozun alınmasından 1-6 gün sonrasına kadar görülmeyebilir.

Parasetamol’ün günde 10 g’ın üzerinde alınması durumunda (500 mg.lık tabletler halinde 20 tablet alınıyor olması) toksisite görülmesi muhtemeldir.

YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER:

Parasetamol tedavi dozlarında toksik etki göstermez. Nadiren ürtiker, kaşıntılı makulopapüler döküntü gibi duyarlılık reaksiyonları ile yüksek doz ve uzun süreli kullanımlarda trombositopeni, lökopeni ve pansitopeni yapabilir. Çok nadir olarak nötropeni, trombositopenik purpura ve agranülositoz bildirilmiştir.

KULLANIM ŞEKLİ ve DOZAJ:

Parasetamol genel olarak hep ağız yoluyla kullanılır. Nadir olarak rektal veya damar içine enjeksiyon şekliyle kullanıldığı formları bulunur.

  • 12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde dozaj, gerekli oldukça her 4-6 saatte bir 500 mg-1 gr’dır (1-2 tablet). Maksimum günlük doz 8 tablettir (4 gr).
  • 6-12 yaş arası çocuklarda ise gerekli oldukça her 4-6 saatte bir 250-500 mg (1/2-1 tablet) uygulanır. Maksimum günlük doz 4 tablettir (2 gr).

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

DOZ AŞIMI:

Aşırı dozdan şüphelenildiğinde acil olarak ilgili bir sağlık merkezine başvurulur.

İlacın toksik dozlarda alımından sonraki 2-3 saat içinde bulantı, kusma, karın ağrıları oluşur.

Methemoglobinemi; deri, mukoza, parmak uçlarında siyanoz; ağır vakalarda santral sinir sistemi stimülasyonu daha sonra ise depresyon, stupor, hipotermi, çabuk soluma; düzensiz, hızlı ve zayıf nabız, düşük kan basıncı, dolaşım yetmezliği, koma, hepatik nekroz, sarılık, geçici azotemi, renal tübüler nekroz, hipoglisemi, metabolik asidoz, serebral ödem görülebilir.

Doz Aşımı Tedavisi:

Akut parasetamol toksisite tedavisi semptomatik ve destekleyici tedavidir. İlaç yeni alındı ise kusturma ve doktor tarafından gastrik aspirasyon ve lavaj uygulanabilir.

Antidot olarak 16 saat içinde asetilsistein önerilir.

Protrombin zamanı, BUN, kan şeker konsantrasyonu, SGOT, SGPT, bilirübin, kreatinin ve elektrolit konsantrasyonları da tayin edilmelidir.

Sıvı-elektrolit dengesi sağlanmalı, hipoglisemi varsa tedavi edilmelidir. Karaciğer ve böbrek fonksiyon bozukluğu gelişirse laboratuvar değerleri normale dönene dek ölçümlere devam edilmelidir. Hemodiyaliz faydalı olabilir, periton diyalizi ise etkisizdir.

Parasetamol’ün günde 10 g’ın üzerinde alınması durumunda (500 mg.lık tabletler halinde 20 tablet alınıyor olması) toksisite görülmesi muhtemeldir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

Reçete ile satılır.

Doktora danışmadan kullanmayınız

Ticari Şekilleri:

NOBEL İLAÇ

TYLOL tablet, bir tablette 500 mg parasetamol içeren 20 tabletlik blister ambalajlarda.
TYLOL supozituvar, 10 supozituvarlık ambalajlarda.
TYLOL FORT supozituvar, 10 supozituvarlık ambalajlarda.
TYLOL süspansiyon,100 ml, cam şişelerde (5 ml’lik ölçek ile birlikte).
TYLOL 6 Plus süspansiyon,100 ml, cam şişelerde (5 ml’lik ölçek ile birlikte).

Sanofi Aventis

10 suppozituarlık ambalajlarda.
Paranox Fort Suppozituar : 240 mg parasetamol
Paranox Suppozituar : 120 mg parasetamol + 15 mg fenobarbital

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.