Kulak Akupunkturu Yöntemiyle Şişmanlığın Tedavisi ?

Akupuntur Kulaktaki özel noktalara iğnelerin batırılması,tohum veya manyetik bilyelerin yapıştırılmaları ile yapılan bir tedavi şeklidir.

Kulakta kullanılan iğneler, 1.55 mm uzunluk 0.22 mm kalınlığa sahip daire şeklinde üzeri cilde yapışacak şekilde bantla kaplıdır.Bunun dışında kullanılacak bölgeye göre daha farklı boyutlarda olan iğneler de vardır.Kulak kepçesinin iç ve dış yüzeyi kullanılarak tedavi yapılır. Çin akupunktur anlayışı ile batıda geliştirilen kulak akupunkturu arasında bazı küçük düşünce farklılıkları bulunur.

Bu bakımdan kısaca iki tedavi metodunu açıklamaya çalışalım.Batıda kulak akupunkturu ‘Fransız Nogier’ tarafından geliştirilmiştir.

Kulaktaki bazı noktalann değişik özellikler gösterdiğini saptayarak yaptığı araştırma sonunda,iç organlarda meydana gelen bozuklukların belirli bölgelere yansıma şeklinde etki ederek hem fiziksel olarak hem de elektriksel olarak değişiklikler meydana getirdiğini bulmuştur. Bu düşünceye göre bazı özel cihazlarla ( nokta bulucu – dedektör ) kulakta meydana gelen değişiklikleri saptayabiliyoruz.

Bu cihazlar hem sesle hem de ışılda uyarım yaparak noktaları bulmamıza yardımcı olurlar. Kulak noktalarının bulunması ileri derecede uzmanlık gerektiren bir iştir. Noktalar birbirlerine çok yakın olduklarından doğru noktayı kullanmak, tedaviden iyi sonuç almak için mutlaka gereklidir. Yanlış noktayı kullandığınızda almak istediğinizin çok dışında bir sonuç alınır.

Kulak kepçesini herhangi bir elektronik alet kullanmadan da muayene edebiliriz. Küçük bir örnek vermek gerekirse, sert bir cisimle kulak kepçesine hafif bastırarak yapacağımız bir muayenede,daha önce ağrılı olmayan bazı bölgelerde ağrı hissedebiliriz. Bazen küçük kabarcıklar veya renk değişiklikleri de görmek mümkün olabilir.

Bu bakımdan hem elle hem de gözle çok dikkatli bir şekilde muayenemizi yaparız. Bu belirtiler her hangi bir organımızda meydana gelen bozukluğun ( hastalık ) belirtisi olarak kabul edilir ve buna göre hastanın tedavi programı yapılır.

Buna karşın çin akupunktur uygulamalarında, kulak üzerinde değişmeyen ve iç organlar ve diğer organlarımızı temsil eden belirli noktalar vardır.

Bu noktalar numaralandırılmak suretiyle sınıflandırılır.Bu düşünceye göre, kulak kepçesinde baş aşağı pozisyonda duran bir cenin olduğu kabul edilir. Aynen ana rahminde olduğu gibi başı kulak memesinde olmak üzere bir yerleşim gösterir. Eller ve ayaklar kulak kepçesinin üst bölümünde bulunur. İç organlar ise kulağın çukur olan bölgesine yerleşmiştir.

İğne dışında yine üzeri yapışkan bantla kaplı hardal tohumları ve manyetik bantlar da kullanılır.

Akupunktur tedavisindeki ana düşünce yapısı, her hastanın özelliklerine göre tedavi yapmaktır. Bundan dolayı hastalan çok ince aynntılanna kadar değerlendiririz. Gerekli tetkikleri ve gerekirse dahili konsültasyonları yaptırınz.

Ayrıca aşağıda kısaca özetlediğim geleneksel muayene metotlarından yararlanırız.

Bunların dışında hastanın yakınmalarına ve bizim hastayı değerlendirmelerimize göre hastaları aşağıda özetlenen bazı ana guruplara ayırarak tedavi ederiz. Tedavideki başarı bu değerlendirmeleri doğru yapmaktan geçer.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.