Erkekte Geç Boşalma ve Tedavisi Nedir ?

Cinsellikle ilgili eski kaynaklara baktığımızda, erkeğin geç boşalma sorunu diye bir konuya pek rastlayamıyoruz.

Son yıllarda bazı Batı ülkelerinde erkekte geç boşalmanın bir sorun olarak ortaya çıktığını görüyoruz. Bana göre, buradaki esas sorun erkeklerin, erkeğin orgazmı ile boşalmanın aynı şey olduğunu zannetmeleri. Geç boşalma sorunu olan erkek, cinsel uyarımlara, kamışın sertleşmesi ile ve cinsel isteğin artması ile normal diyebileceğimiz bir tepki gösterir.

Bu kişilerin anlattığına göre, orgazm rahatlamasını ne kadar istese de, kendisine yapılan uyarımlar ne kadar bu refleksi harekete geçirecek güçte olsalar da boşalma yaşayamazlar. Geç boşalmanın hafif şeklini yaşayan erkeğin normalden daha fazla uyarılmaya gereksinimi vardır. Çok ender olarak bazı erkeklerin hiç orgazm yaşamadıklarını görebiliyoruz.

Bazı görüşlere göre boşalma güçlüğü, doğrudan doğruya cinsellikte yaşanan endişelerle bağlantılıdır. Daha ciddi ender durumlarda erkek cinsel birleşme sırasında orgazma ulaşmak için her türlü çabayı gösterdiği halde, bunu bir türlü başaramamaktadır.

Erkekte geç boşalmanın daha çok iyi yürümeyen evlilik ilişkilerinde görüldüğü saptanmaktadır.

Uzakdoğu kültürlerinde ise geç boşalma, cinsel hazzı uzatmak için büyük beceri isteyen ve bazı Tantra gibi aydınlanma öğretilerinde önemsenen ve özenilen bir hedef olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu açıdan konuyu Tantra bölümünde daha etraflı olarak irdeleyeceğim.

Geç boşalmanın tıbbi nedenlerine de göz atmakta fayda var.

Diğer önemli bir konu bazı prostat ameliyatlarının yol açtığı sorunlardır.

Bazen erkek prostatının alındığı bir ameliyat geçirdikten sonra boşalmanın gerçekleşmemesinden dolayı kaygıya kapılabilir. Çünkü prostat olmayınca meni, normal şekilde kamıştan dışarı boşalmak yerine geriye, idrar torbasının içine akabilir.

Geriye doğru boşalma olarak bilinen bu durum gerçekleştiğinde idrar bulanık görünür. Bundan korkmamak gerekir. Aynca meninin geriye, idrar torbası içine akması zararlı değildir. Burada en önemli nokta, orgazma ulaşma yeteneği bu durumdan etkilenmez.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.