Ağrısız Doğum

Bir kadın için hayatının en anlamlı, en heyecan verici deneyimlerinden biridir anne olduğu, dünyaya bir bebek getirdiği an. Ama hepimiz biliyoruz ki, bu süreç bazen son derece zahmetli, sıkıntı verici olabiliyor. Bu yüzden de pek çok anne adayı doğumdan korkuyor, çekiniyor.

Bebek bekleyen anne adayları için artık korkmak, çekinmek “Ben nasıl doğum yapacağım diye!” diye kara kara düşünmek sona erdi. Çünkü günümüzde; bele yapılan ince bir iğneyle, sancılar basınç seklinde algılanıyor ve anne aday doğuma aktif olarak katılıyor.

Böylece doğum rahat ve kolayca gerçekleşiyor. Anne sancı çekmediği, bitkinliği, yorgunluğu olmadığı için doğumdan hemen sonra bebeğini kucağına alıyor, seviyor ve besleyebiliyor. Bu yöntemle doğum sonrası ağrılar da tamamen ortadan kalkıyor.

Herhangi bir nedenle doğum normal olamayıp da sezer yan gerektiğinde, ilave hiçbir müdahaleye ve genel anesteziye (narkoza) gerek kalmadan ayni yolla biraz daha ilaç vermek rahat bir operasyon için yeterli oluyor.

Konu hakkında bilgisine başvurduğumuz Esma Hatun Hastanesi Anestezi ve Re animasyon Uzmanı Dr. Filiz Arslan; “Ağrısız doğum ile anne, ağrı stresi olmadığından, daha iyi bir nefes alarak, doktoruyla birlikte doğum olayına aktif olarak katılarak, bebek için normal doğuma göre çok daha iyi bir ortam hazırlamış olur” diyor.

Rahim (uterus) ve rahim ağzının kasılmaları, leğen kemiği (pelvis) ile apışarası (perine) dokularının gerilmesi doğumda ağrının kaynaklarıdır.

Özellikle ilk doğumlarda ve menstruasyonu (adet) sıkıntılı geçen anne adaylarında bu doğum ağrısı daha da şiddetli olabilmektedir.

Doğum eylemindeki bu ağrı; annede morali bozmakta, yorgunluk ve geriliminde etkisiyle doğum süresini de etkilemektedir. Bu nedenle ağrısız doğum son dönemlerde çoğunlukla tercih edilmektedir.

Ağrısız doğum

Rahim kasılmalarıyla oluşan rahatsızlık ve ağrıyı ortadan kaldırmak için belden ilaç enjekte edilerek bu bölgedeki sinirlerin uyuşturulmasıdır.

Bölgesel Anestezinin Uygulanışı

Hasta genelde (sol) yan yatarak veya oturur pozisyonda iken uygulama yeri olan “bel omuru” cildi, enfeksiyon açısından antiseptik solüsyonla silinmekte ve bu bölge steril örtü ile kapatılmaktadır. Yapılacak girişimde ağrı duymamak için 1 cm. çaplı bölgenin derisi-cildi (ince ve kısa uçlu iğne) uyuşturulur. Kalınlığı yaklaşık 1 milimetre olan özel iğne ile, anestezi uzmanınca bel omur kemiği arasından geçilerek ciltten yaklaşık 4-6 cm. derinlikteki “epidural” mesafeye ulaşılır. Anestezi doktorunuz uygun bölgeye ulaştığında, iğnenin içinden 0.5 milimetre kadar kalınlıkta incecik bir kateteri (naylon, teflon) yerleştirir.

Artık bu yoldan yani kateterden gerek doğum eylemi ve ağrısız doğum için veya gereğinde “sezaryen” için gerekli olan anestezi maddeler verilebilecek, ağrı ortadan kalkacaktır.

Anne ne hisseder?

Belirgin olarak ağrılar azalacak, doğum ağrıları tamamen geçecek ancak, rahim kasılmaları hafif bir basınç seklinde hissedilecektir. Bu da doğumun aşamalarından annenin ağrısız bir şekilde haberdar olmasını ve ıkınarak doğuma katılıp onu çabuklaştırmasını sağlayacaktır.

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.