Bel Tutulması Nedeniyle Çektirdiğim MR Sonucum

CevaplarCategory: Fizik TedaviBel Tutulması Nedeniyle Çektirdiğim MR Sonucum
merve uğurlu asked 5 ay ago

Merhaba bundan üç hafta kadar önce eğildiğim sırada tabiri caizse tutuldum ve bel ağrısı ile acile gittim. ağrı kesici ve kas gevşetici iğne yapıldı ve ertesi gün daha iyi hissederk uyandım. olaydan 2 gün sonra doktora gittiğimde ise MR çektirmem istendi. Mr sonucum aşağıdadır. bundan öncesinde belim ile ilgili olrak yaşadığım bir sıkıntı ya da koyulmuş bir teşhis yoktur.CMR sonucuma istinaden, cddi bir sıkıntılı durumum var mı yok mu ya da fıtık gibi bir durum mevcut mu değil mi vs. yorumlarsanız cok sevinirim. şimdiden teşekkürler.
“MR Sonucum:
MR İstem Sebebi: Lomber Disk?
Yapılan İşlem: MR, vertebra, lomber
Lomber lordoz normaldir.
Görüntü alanına dahil olan tüm yüzeylerde vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal yoğunlukları tabiidir.
İntervertebral disk yükseklik ve sinyal intensiteleri tabiidir.
L4-5 diskinden sinyal kaybı mevcuttur.diskinde anulus bulging formasyonu mevcuttur. Diski anüler tarzda kemik kıyıyı aşmıştır. Disk posterior kontur bir miktar bombeleşmiştir. posterior konturda kemik kıyıdan taşan disk kompanenti ventral epidural yağ planlarını kapatmış dural keseye temas etmektedir, bası yoktur. Sol nöral foramen belirgin, sağ nöral foramen kaudalden ılımlı daralmıştır.
Görüntü alanına dahil olan diğer mesafelerde invertebral diskler formedir. dural kese ve spinal kök konturları muntazamdır. bası bulgusu izlenmemiştir. faset eklemler normal görünümdedir. Nöral foramenler ve lateral resesler normal genişliğindedir.
spinal kanalda intra ya da ekstra dural kitle formasyonu saptanmadı.
konus medullaris L1’de sonlanmaktadır. Filum terminale serbesttir.
Spinal kanal primer genişliği normal sınırlardadır.
paravertebral alanlarda patolojik sinyal değişikliğine rastlanmamıştır. “

1 Answers
saglikdanisma Staff answered 5 ay ago

L4-5 seviyesinde fıtık başlangıcı diyebileceğimiz bir durum söz konusu. Doktorunuz klinik olarak sizi değerlendirip tedavi veya ameliyat önerebilir. 
Tamamlayıcı olarak bel ağrılarınız için Akupunktur ve/veya kupa tedavisi de deneyebilirsiniz.