Prof. Dr. Yücel Tangün

1935 yılında İstanbulda doğdu. 1953’de İstanbul Saint Joseph Lisesinden, 1959’da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. Aynı Fakültenin 3. İç Hastalıkları Kliniğinde bir yıl kadrosuz asistan olarak çalıştıktan sonra uzmanlık eğitimine başladı. 1964 sonunda iç hastalıkları uzmanı, 1969’da doçent ve 1976’da profesör oldu. 1981’de YÖK yasasının hazırlandığı sıralarda tam gün çalışma statüsünden ayrılarak Amerikan Hastanesi kadrosuna girdi ve muayenehane hekimliğine başladı. 1984’de yeni yürürlüğe konan Tababet Uzmanlık Tüzüğünün geçici maddesine göre “Hematoloji Yan Dal Uzmanlığı” belgesini aldı.

1960 yılından itibaren kan hastalıkları alanında Prof. Dr. Şeref İnceman ile birlikte çalışmaya başladı. Bu beraberlik hocasının emekliliğine (1986), daha sonra da vefatına (1994) kadar sürdü. 1963-1964’de Fransız Hükümetinin sağladığı bir bursla Paris’te Lösemi ve Kan Hastalıkları Araştırma Merkezinde (Prof. Jean Bernard), trombosit işlevleri (Prof. Jacques Caen) ve trombosit kan grupları (Prof. Jean Dausset) üzerinde çalıştı. Bu çalışmalar, biri “editorial” olmak üzere önemli dergilerde yayımlandı. 1970-1971’de  “Association Claude Bernard” bursu ile aynı merkezde yeni yöntemleri öğrendi ve ardından Londrada  trombosit hastalıkları ile uğraşan laboratuvarlara konuk oldu. Ekim 1978-Mart 1979’da geçici görevle Londrada (Hammersmith Hospital ve Royal Free Hospital) kemik iliği transplantasyonu ve HLA doku grupları alanında çalıştı.

1994-1997 yıllarında İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Hematoloji Bilim Dalı başkanlığını yürüttü ve 1999’da  kendi isteğiyle erken emekli oldu. 1992’de bağış sever muayenehane hastalarının katkılarıyla Hematoloji Bilim Dalı bünyesinde Kemik İliği Transplantasyonu Ünitesinin tüm donanımı ile kurulmasını sağladı ve emekliliğine kadar bu birimin koordinatörlüğünü yürüttü. 1994-95’de gene özel bir hasta eşinin desteğiyle aynı amaca yönelik yeni bir kat inşa ettirdi. 1995’de  Hematoloji Yardım Derneği (Çapa)”yı kurdu ve emekliliğine kadar bu derneğin  başkanlığında bulundu. Dernek gelirleri ile özellikle araştırmaya yönelik laboratuvar cihaz ve malzemelerinin sağlanmasına ön ayak oldu.

Dr. Tangün’ün başlıca araştırma alanları; kanamaya eğilim (özellikle trombosit işlev bozukluklarına bağlı hastalıklar, pıhtılaşmaya eğilim (tromboz), multipl miyelom ve benzeri hastalıklar ve 1992’den itibaren de kemik iliği ve kök hücre transplantasyonu olmuştur. Nitelikli dergilerde yayımlanmış trombosit  işlev ve hastalıklarını konu alan çoğu çalışmasına çok sayıda yayında ve klasik hematoloji kitaplarında atıfta bulunulmuştur. 1974’den bu yana klinik hematoloji konusunda  tıp öğrencileri ve hekimlere yönelik Türkçe eğitim kitapları ya da geniş kitap bölümleri yayımlamayı yeni baskılarla  sürdürmüştür (Kan Hastalıkları, Teşhiste Temel Bilgi ve Propedötik, Semptomdan Teşhise, Teşhisten Tedaviye, İç Hastalıkları). Ödüller: Eczacıbaşı Araştırma Ödülü (1970). Febril Nötropeni Ödülü (2001).

1970’li yıllarda uzun süre Türk Tıp Cemiyeti Genel Sekreterliği görevini yürüten Dr. Tangün,  Nisan 1996 – Ekim 2001 arasında Türk Hematoloji Derneği Başkanlığında bulundu. Bu dönemde yönetimdeki genç çalışma arkadaşlarının işbirliği ile Derneğin çehresini değiştirecek birçok yeni atılımın gerçekleştirilmesinde rol oynadı.

Avrupa (EHA, EBMT), Amerika (ASH), Almanya, Fransa,  İsviçre Hematoloji Derneklerine üye olan Dr. Tangün, 1994’den bu yana Sedat Simavi Sağlık Bilimleri Ödülü jüri üyesidir. 1997-2002 yıllarında  Roche Tıp Araştırma Ödülü jürisinde daimi üyelik yapmıştır.  Bildiği yabancı diller Fransızca, İngilizce ve Almancadır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.