Prof. Dr. Metin Özata

metin ozata
Prof. Dr. Metin Özata, Endokrinoloji, Metabolizma ve Diyabet Uzmanı, Serbest Hekim, İstanbul
metin ozata
Prof. Dr. Metin Özata, Endokrinoloji, Metabolizma ve Diyabet Uzmanı, Serbest Hekim, İstanbul

1958 yılında Burdur’da doğdu. 1982 yılında Gülhane Askeri Tıp Fakültesi’nden (GATA’dan) birincilikle mezun oldu. 1986 yılında Almanya’nın Wiesbaden şehrinde USAF Regional Medical Center’da çalıştı. 1990 yılında İç Hastalıkları Uzmanı, 1992 yılında Endokrinoloji, Metabolizma ve Diyabet Uzmanı oldu. 1992-1993 yıllarında Amerika Birleşik Devletleri’nde Chicago Üniversitesi’nin Endokrinoloji ve Metabolizma Bölümü’nde çalıştı. 1994 yılında doçent ve 2003 yılında profesör oldu.

Prof. Özata, TÜBİTAK Bilim Teşvik Ödülü ve TÜBİTAK Türkiye Tıp Araştırma Ödülü sahibidir, araştırma alanında aldığı diğer ödül ve dereceler şunlardır:

  • 1997 yılı Diyabet Vakfı Bilim Ödülü
  • 1998 Bayındır Tıp Merkezi Teşvik Ödülü
  • 2000 Metabolik Sendrom Birincilik Ödülü
  • 2001 Roche Bilim Yarışması Birinciliği
  • 2003 İstanbul Üniversitesi Bilim Ödülü
  • 2003 Bayındır Tıp Merkezi Bilim Ödülü

Prof. Özata, yurtdışında uluslararası kongrelerde pek çok konferans vermiş ve yine yurt dışında yayımlanan tıp kitaplarına bölümler yazmıştır. Halen serbest hekim olarak muayenehanesinde çalışmaktadır.

Prof. Özata’nın Hayykitap’tan yayımlanmış kitapları şunlardır:

  • Naturel Zayıflama, Mayıs 2010
  • Sağlıklı Vücudun Görünmez İşçileri, Nisan 2011
  • Glisemik İndeks Diyeti, Haziran 2013
saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

2 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.