Prof. Dr. İlter Uzel

1944 yılında Niğde / Bor’da doğdu. 1965 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. 1976 yılında “ortodonti uzmanı” oldu. 1979 yılında “tıp tarihi ve etik” alanında doktora çalışmalarını tamamlayarak “tıp bilimleri doktoru” unvanını aldı.

1981 yılında doçent, 1986 yılında profesör oldu. Prof. Dr. İlter Uzel, Osmanlı tıp tarihi, Antik Anadolu tıp tarihi ve paleostomatoloji alanlarında araştırmalar yapmaktadır. Bu alandaki ulusal ve uluslar arası derneklere üyedir. Tabib Mustafa Ebu’l-Feyz’in, Tuhfetü’l Müteehhilîn (Evlilik Armağanı) ve Şerefeddin Sabuncuoğlu’nun, Mücerreb-Nâme gibi eserlerini sadeleştirerek günümüz Türkçesine kazandırmıştır. Bu çalışmaları ile 2000 yılında Sedat Simavi Sağlık Bilimleri Ödülü ve 2011 yılında Puduhepa Bilim, Sanat Başarı Onur Ödülü’nü aldı. Prof. Uzel, evli ve iki çocuk babasıdır. Halen İstanbul Aydın Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.