Prof. Dr. Serdar Erdine

serdar1954 yılında doğdu. 1972 yılında Kadıköy Maarif Koleji’ni, 1978 yılında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Prof. Dr. Serdar Erdine, 1982 yılında İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı’nda anesteziyoloji uzmanı oldu. 1986 yılında aynı dalda doçentlik unvanı aldı. 1991 yılında profesör oldu.

1985 yılında İstanbul Tıp Fakültesi Ağrı Ünitesi’ni kurdu. 1991 yılında bu ünite YÖK tarafından ülkemizin ilk Algoloji Bilim Dalı olarak kabul edildi. Prof. Dr. Erdine, 1991-2011 tarihleri arasında Algoloji Bilim Dalı’nın başkanlığını yürüttü. 2011 yılında İstanbul Üniversitesi’nden emekli oldu.

Ülkemizde algolojinin üst ihtisas olma çalışmalarını yürüttü ve bu çabalar 2011 yılında sonuçlanarak ülkemizde algoloji üst ihtisas olarak kabul edildi. 1997 yılında İstanbul Ağrı Merkezi’ni kuran Prof. Dr. Erdine, halen bu merkezde çalışmaktadır. İstanbul Ağrı Merkezi, Dünya Ağrı Enstitüsü tarafından 2011’de ‘Center of Excellence’ (Mükemmellik Merkezi) olarak tasdik edilmiştir.

1987 yılında kurulan Türk Algoloji-Ağrı Derneği’nin başkanı ve yayınlanmaya başladığı 1987 yılından beri Ağrı dergisinin editörüdür. European Journal of Pain, Pain Practice ve Pain Physician yayınlarının yayın kurulu üyesidir. 31 Avrupa ülkesinin Ağrı Teşkilatlarını bir araya getiren Avrupa Ağrı Teşkilatları Federasyonu’nun (EFIC) yönetim kurulunda önce muhasip üye, sonra genel sekreter, sonra 2005-2008 döneminde başkan olarak 15 yıl hizmet etmiştir.

1994’te kurulan Dünya Ağrı Enstitüsü’nün dört kurucu üyesinden biridir. Genel sekreter ve ikinci başkanlık görevlerinden sonra 2008-2011 döneminde Enstitü’nün Başkanlığını yürütmüştür. Halen yönetim kurulu üyesidir. 2009 yılında kurulan Dünya Ağrı Enstitüsü Vakfı’nın CEO’luğunu yürütmektedir.

Ağrı konusunda yayınlanmış 8 İngilizce, 23 Türkçe kitabı bulunmaktadır. 1991 yılında Hürriyet gazetesi ve Jaysees-Genç İşadamları Derneği tarafından, algolojinin kurulması için gösterdiği çabalar nedeniyle Bilimsel Önderlik dalında Yılın En Başarılı Genci Ödülü’ne layık görülmüştür. 2001 yılında Fellow of Interventional Pain Practice unvanını, 2006 yılında Kadıköy Maarif Koleji Kristal Martı Ödülü’nü ve Türkiye’de algolojinin kuruluşuna katkıları nedeniyle İstanbul Tabip Odası’nın 2012 Hizmet Ödülü’nü almıştır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.