Tüketim İsrafı ve Kıtlık Sorunu !

Günümüzde insanların ihtiyacı olan bol miktarda yiyecek – içeceği var. Lakin bir milyar insan aç kalıyor ve kimse buna dur diyemiyor. Mecvut olan gıda maddelerinin daha verimli tüketilmesi çevre korumacılığı açısından da daha iyi olacak.

Yeryüzünde her yıl yaklaşık 1.5 milyar ton gıda çöpe gidiyor israf ediliyor. bir yıl içinde bunlar olurken aynı her yıl bir milyar insan ise açlıktan ölüyor. Gıda sisteminde varolan bu dengesizlik, gıda konusunda yapılan israfı için insanlığın oturup bir şeyler yapmasını bekliyor.

Sanayisi kuvvetli devletler o veya bu şekilde her yıl yaklaşık 220 milyar ton gıda maddesini israf ediyor. Bu sayı Büyük Sahra’nın güneyinde kalan tüm Afrika ülkelerinin gıda üretimine denk.

Fakat israfın nedenleri gelişmiş sanayi ülkelerinde ve gelişmekte olan ülkelerde çok farklı. Fakir ülkelerdeki israfın %40’ı hasat sonrası tüketiciye ulaşırken kötü depolamadan kaynaklanıyor. Her yıl yaklaşık 150 milyar ton buğday bu şekilde kayboluyor. Asıl enteresan ve bir o kadar acı olan haber şu; Afrika’da aç kalan insanlar 30 milyar ton buğdayla bile kurtulabilirler.

İnsanlığın kurtuluşu aslında burda gıdaların heba edilmesini durdurmak istemekten ziyade, insanların ölmemesi için israfı önleme düşüncesi olmalıdır.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.