Tarihte Gençlik Banyoları Nedir?

İçinde yıkanan insanları gençleştirdiğine inanılan suyun efsanesini anlatan en eski kitap Milâttan bin yıl önce Hindistan’da yazılmış olan Rig – Veda’dır.

Eski Avrupa’da bir kısım suların iyileştirici özellikleri bilinmeden önce, sularda yıkanan insanların gençleştiğine inanılmıştır.Fakat yıkanan insanların gençleşmediği görülünce, böyle suların bulunduğu yerlerin uzak ülkeler ve özellikle Hindistan olduğu dillerde dolaşmaya başlamıştır.

Porto Riko’lu yerlilerden «Bimini» adındaki bir adada insanları gençleştirici bir su olduğunu duyan Kristof Kolomb‘un arkadaşı Juan Ponce de Leon bu adayı ararken 1513 yılında Florida yarım adasını keşfetmiştir. Ponce de Leon bu yarım adada bir sürü kaynağa rastlamış, fakat aradığını bulamamıştır.

Ortaçağda ve Rönesans devrinde maden sularının, içinde yıkanan insanları gençleştirdiğine inanılmıştır. On üçüncü yüzyıl Avrupasında şehirleşmenin ve ticaretin başlaması ile kaplıcalar doğmuştur. Bu kaplıcalar çoğunlukla o devir turistlerinin uğrak yeri olmuş ve ressam ve heykeltraşlar bu banyoları canlandıran sanat eserleri yapmışlardır.

On dördüncü yüzyıl banyolarını Hericus von Langenstein «Dünyanın gidişatı üzerine bilimsel araştırmalar» adlı kitabında şöyle anlatır;

Etin uyandırdığı şehvet Wiesbaden şehrinin şenliğini canlandıran bir resimden başka bir şeyle anlatılamaz. Her taraftan boru, trampet sesleri gelir, her tarafta elleri şişeli insanlar görürsünüz. Ve banyoya geldiğinizde hemen kendinize bir yer seçersiniz. Kendinize bir kadın arar, banyo yapar ve ruhunuzu lekelersiniz. İnsanlar burada çırılçıplak oturur, birbirleri ile çırıl çıplak dans ederler.

Ben bunlar karşısında sustum, çünkü karanlıkta yapılması gereken işler açık açık karşımda yapılıyordu. Bu insanlar sonra evlerine yıkanmış bembeyaz bir gövde fakat günahlardan kapkara bir ruhla dönecekler.

Buraya kız oğlan kız gelenler fahişe olarak döner ve böyle kadınlar bütün şeytanlıklarını kullanarak mutlu evlilikleri bozar, yuvaları yıkarlar.

saglikdanisma
saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.