Torba kadro, sağlık personeli için uygulanmayacak

9 Mart 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6428 sayılı Kanunda önemli bir düzenleme yapılmıştır. Buna göre sağlık personeli için kadrolarda derece değişikliğini ortadan kaldıran çok önemli teknik bir düzenleme yapılmıştır. Yapılan düzenleme sayesinde, Kars ilindeki bir hemşirenin 6. dereceden 5. dereceye yükselmesi için Bakanlar Kurulu Kararına ihtiyaç olmayacaktır. Fakat, bunun hayata geçirilmesi, derecelerdeki insiyatifin kuruma verilmesi ile olmuştur.

Ancak bu düzenleme yapılırken artık derece değişikliği için onaya ihtiyaç olmadığından, Sağlık Bakanlığının örneğin hemşire kadrolarının çoğunu 2 veya 3 olarak belirlemesi ve sonrasında 68/B’de sayılan hizmet sürelerini taşıyanları bu kadrolara ataması mümkündü. Bunun önüne geçebilmek için, torba kadro uygulaması kaldırılmıştır.

Şuanki yasal düzenlemeye göre bir memurun bir derece atlayabilmesi için 3 yıl geçmesi gerekmektedir. Önceki düzenlemede Bakanlık, 10 yıllık hizmeti olan bir doktoru 1. dereceli boş bir kadro var ise, takdir hakkını kullanarak, daha yüksek ücret verebilmek için bu kadroya atayabilmekteydi. Şuanki yeni düzenlemeye göre ise sağlık personeli üst dereceli kadrolara atanabilmek için normal terfisini bekleyecektir. Doktor veya hemşire 10 yıl hizmeti olduğu gerekçesiyle 1, 2, 3 veya 4. dereceli boş kadroya artık atanamayacaktır.

Diğer taraftan, kanuna geçici bir madde konulmuş ve 68/B’ye göre daha önce atananların haklarının korunduğu hüküm altına alınmıştır.

Özetle, 9 mart 2013’ten itibaren sağlık personeli, torba kadro düzenlemesine dayanılarak 1, 2, 3 veya 4. dereceli kadroya atanamayacak. Bu kadrolara ancak normal terfisine göre atanacaktır.

Ayrıntılar: memurlar.net

Yeni derece düzenlemesi şu şekildedir:

– Baştabip, Baştabip Yardımcısı, Eğitim Görevlisi, Uzman (TUTG), Uzman Tabip, Başasistan ve Uzman Diş Tabibi unvanlı olanların dereceleri (1-7);
– Asistan, Tabip, Diş Tabibi, Veteriner Hekim, Eczacı, Psikolog, Biyolog, Fizyoterapist, Sağlık Fizikçisi, Diyetisyen, Çocuk Gelişimcisi, İş ve Uğraşı Terapisti (Ergoterapist), Perfüzyonist, Dil ve Konuşma Terapisti, Antropolog, Odyolog ve Sosyal Çalışmacı unvanlı olanların dereceleri (1-8);
– Tıbbi Teknolog unvanlı olanların dereceleri (1-9);
– Sağlık Teknikeri unvanlı olanların dereceleri (1-10);
– Ebe, Hemşire ve Sağlık Memuru unvanlı olanların dereceleri (1-12);
– Sağlık Teknisyeni, Diş Protez Teknisyeni ve Laborant unvanlı olanların dereceleri (3-12) ve
– Hemşire Yardımcısı unvanlı olanların dereceleri (5-12)

Kaynak: memurlar.net

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.