Deposilin Hakkında

deposilin

Ağustos ayından bu yana tedarik edilemeyen ve Ekimde yurt dışı ilaç listesine alınan “Penilisin G Benzatin” etken maddeli Deposilin, yeniden Sağlık Bakanlığı’nın ruhsat verdiği başka bir yerli ilaç firması tarafından üretilecek.

deposilinİlacın düşük fiyatından (kutusu 2.5 lira) dolayı ilacı üretmemekle suçlanan bugüne kadar tek üretici firma İbrahim Ethem ULAGAY A.Ş., bir basın duyurusuyla ilacın hammaddesinin teminin de güçlük yaşadıklarını belirtmişti. Ayrıca depolarında tuttuğu ilaçların Sağlık bakanlığına ihale edildiği için piyasaya sürmediğini, daha sonra ihaledeki özel durumdan dolayı ilacı ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını beyan etti.

Deposilin, bademcik iltihapları başta olmak üzere bir çok enfeksiyon ve romatizmal hastalıklarda uzun süre kullanılması gereken bir ilaç.  Yıllık kullanımı 2.5 milyon kutuyu bulmaktadır.

Deposilin temininin çözümü olarak Sağlık Bakanlığı ilacın üretimi için başka bir yerli firmaya üretim izni verdi. Ayrıca şu  andaki mağduriyetleri önlemek için de yurtdışından ilaç alımı yapıldı. İlaçlar ihtiyacı olan hastalara dağıtıldı.

Firmanın üretimi durdurması üzerine Sağlık Bakanlığı, yurtdışından ilacı getirmeyi planlamış ve ilaç 31 Ekim’de
yurtdışı ilaç listesine eklenmişti. Ancak yurtdışı fiyatın yüksekliği, maliyetler ve depolama sıkıntısı buna engel oldu. Bakanlık ek olarak üretim için bir başka firmaya ruhsat verdi. Bilim İlaç’tan sonra ilk firma İbrahim Etem Ulagay’ın da üretimi başlayacağını açıklaması dikkat çekti.

 

 

 

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.