Propolis meme kanseriyle savaşıyor

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Bal ve Diğer Arı Ürünleri ile Sağlıklı Yaşam Platformu (Arı Platformu)” projesi çerçevesinde 5 Temmuz’da düzenlenen Arı Ürünlerinin Sağlık Üzerine Etkileri Sempozyumu’nda bal ve propolisin meme kanseri hücre soyları üzerindeki yok edici etkileri bilimsel verilerle açıklandı.

Bal, arı sütü, polen, propolis gibi arı ürünlerinin henüz göz önüne çıkmamış sağlık üzerine etkilerini araştırmak ve bu yeni bilgiler doğrultusunda kamuoyunu aydınlatmak amacıyla BAL-DER Arı Ürünleri ile Sağlıklı Yaşam Platformu Derneği başkanlığında kurulan ve İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Bal ve Diğer Arı Ürünleri ile Sağlıklı Yaşam Platformu (Arı Platformu)” bal ve propolisin meme kanseri tedavisinde etkisine yönelik Ar-Ge sonuçlarını İ.Ü. Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü (DETAE) adına Prof. Dr. Oğuz Öztürk kamuoyuyla paylaştı.

Sempozyumda yaptığı konuşmasında araştırmada umut vaat eden sonuçlara ulaştıklarını belirten Öztürk, deney ortamında kültür yöntemleri kullanarak, en yaygın görülen üç farklı meme kanseri türünü temsilen, meme kanseri hücre soylarında ve kontrol amaçlı sağlıklı meme epitel hücrelerinde, bal ve propolis örneklerinin, olası hücre öldürücü etkilerinin incelendiğini ve bu etkinin hücrelerde tüm genler seviyesinde ne şekilde gerçekleştiğini ortaya koymaya çalıştıklarını belirtti. Çalışmanın bu kapsamda dünyada bir ilk olduğunu belirten Öztürk, “Bu şekilde, bal ve propolisin kanser hücrelerindeki etki mekanizmasının gen seviyesindeki sırrını da çözmeyi amaçladık” dedi. Sunumunda bal ve propolis hakkında geniş bilgiler de veren Öztürk; “Yaklaşık bir yıl süren titiz ve yoğun çalışmalarımız sonucunda, özellikle propolisin meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını büyük ölçüde engellediği tespit edilmiştir. Balın kanser hücrelerinde gen ifadeleri üzerine etkileri bu anlamda daha geri planda kalmıştır. Şu an geldiğimiz aşamada, meme kanseri hücrelerinde gen anlatım ifadesindeki değişimlerin incelenmesi devam etmektedir. Bulgularımız bize, özellikle propolisin, kanser hücrelerinde apoptoza sebep olduğuna – yani kanserli hücreyi intihara götürdüğüne ve etrafına hasar vermeden yok olmasını sağladığına – ve buna karşılık sağlıklı hücrelere de zarar vermeyecek şekilde genlerin anlatımlarını değiştirdiğine işaret etmektedir” dedi.

Kaynak: www.ariplatformu.org / Ağustos 2012

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.