Namaz Kalp ve Beyin Sağlığını Koruyor

doktor oneri

Journal of Alternative Complementary Medicine, New York isimli dergide 2014 yılı Temmuz sayısında yayınlanan makaleye göre namaz kılmanın, sempatik sinir sisteminin etkisini azalttığına, parasempatik sistemin vücuttaki etkisini arttırdığına dikkat çekiliyor.

Sempatik sistem, kalbi hızlı çalıştırıp, tansiyonu yükseltirken, parasempatik sistem tam aksine, kalbi yavaşlatıp tansiyonu düşürüyor. Yapılan araştırmalarda, sempatik sistemi baskın olan kişilerin erken öldüğü, parasempatik sistemi baskın olan kişilerin ise daha uzun yaşadığı belirtiliyor.

“Effect of Muslim Prayer (Salat) on a Electroencephalograpy and Its Relationship with Autonomic Nervous System Activity” (Namazın Beyin Dalgaları Üzerine Tesiri ve Otonom Sinir Sistemi İle Münasebeti) başlıklı makalede; (Kaynak: Pubmed)

namaz kılmanın beyin ve kalp sağlığına faydaları anlatılmış. Makalede ayrıca namaz kılmanın, sempatik sinir sisteminin tesirini azalttığına, parasempatik sistemin vücuttaki tesirlerini artırdığına vurgu yapılıyor. Sempatik sistem, kalbi hızlı çalıştırıp tansiyonu yükseltirken; parasempatik sistem, tam aksine kalbi yavaşlatıp tansiyonu düşürür. Genel olarak, sempatik sistemi baskın olan insanlar erken ölürken, parasempatik sistemi baskın kişiler, Allah’ın izniyle, istatistikî olarak daha uzun yaşar.

fig-1

Makaleye göre; namaz, bedenî ve ruhî rahatlamaya vesile olmakta, endişeyi azaltmakta; dolayısıyla kalb, damar ve beyin sağlığı için oldukça faydalı olmaktadır. Sözkonusu makalede, namaz hareketlerinin sürelerine de temas ediliyor: kıyam ve kıraat 60–90 saniye, rükû 10–15 saniye, rükûdan kıyama kalkınca yaklaşık 5 saniye, secde 10–15 saniye, iki secde arasında oturma yaklaşık 5 saniye, ikinci secde 10–15 saniye, son oturma 30–60 saniye. İlmihal kitaplarında rükû ve secdelere dâir bazı hususlara dikkat çekilir. Rükûda, kol ve bacaklar sakinleşinceye kadar beklemek, rükûdan kalkınca beli iyice doğrultmak ve hemen secdeye gitmemek gerekir. Secdede de durum benzerdir.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.