Kış Hastalıklarından Nasıl Korunuruz ?

Kışın nasıl beslenmeli ve giyinmeliyiz ?

Kış mevsimlerinde hasta olmayanımız yoktur ve bu direncimizle ilgilidir, ama bundan kurtulma yollarımızda var, kış hastalıklarının sebepleri ve nedenlerini öğrenirsek atlatabiliriz.

İlk olarak sonbaharla beraber salgın halinde görülmeye başlayan virüs enfeksiyonları gelir ki; soğuk algınlığı, nezle veya grip bu hastalıkların en sık görülen formlarıdır. Griple beraber nezle ve soğuk algınlığı denilen virüs enfeksiyonları çok sık görülür. Bu tip solunum yolu enfeksiyonları çok çabuk bulaşması ve salgınlar halinde olması özellikleriyle bilinir. Bu tür hastalıklar grip sonrası görülebileceği gibi direkt olarak da kış aylarında sıkça görülür.

Kış hastalıkları, kış aylarının başlamasıyla birlikte

Bu hastalıklar hem soğuk hava ile birlikte vücut direncinin düşmesi hem de okulda çocukların toplu ortamda bulunmaları nedeniyle sonbahardan itibaren salgın halinde yayılır. Viral grip benzeri enfeksiyonlar veya zatürre, bronşit gibi hastalıklar veya kızamık gibi çocukluk çağı viral enfeksiyonlar olsun, bu tür enfeksiyonların görülmesi hem insan sağlığı için bir sorun ve tehdit hem de dünya çapında önemli bir iş gücü kaybına yol açmaktadır.

Geneline verilen ismi ile soğuk algınlığı hastalıklarına önlem olarak basitçe yapılabilecek önlemlerden bir kaçını şöyle sıralamak gerekirse;

Kalabalık ortamlara dikkat ederek zorunlu olmadıkça kalabalık yerlerde ve kapalı yerlerde kalınmamalı, bol taze meyve ve sebze tüketimi çok önemlidir. İyi beslenemeyen kişilerde, çocuk ve yaşlılar ile bazı kronik hastalığı olanlarda vitamin takviyesi yapabilir.

İnsan vücudu için suyun gerekliliği unutulmamalı ve yeterli sıvı tüketimine dikkat edilmelidir. Uykuya dikkat edilmelidir, uykusuzluk vücut direncini düşürerek daha kolay hastalanmamıza neden olur.

Alerjisi bulunan kişilerin alerji tedavileri gerekirse bu mevsimde gözden geçirilmelidir. Alerjisi olan kişiler hafif tempoda spor veya yürüyüş yapmaları faydasını görecektir. Toplu taşıma araçlarından indikten sonra eller yıkanmalı ya da steril mendille temizlenmelidir. Tüketilen gıdalarda C vitamini ve protein gıdaları tüketmeye önem gösterilmelidir.

Kış aylarında mümkün olduğunca çok güneş ışığı alınmalıdır. Erken dönemde ve hafif enfeksiyonlarda yatak istirahati alerjisi olanlara iyi gelir. İyi uyku ve beslenme yeterli olacaktır. Bu önlemlere ek olarak;

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.