Yazın en sık düşme nedeniyle Acil’e başvuruluyor

dusmeKışın özellikle karlı günlerde gündeme gelen düşme vakaları aslında yaz aylarının da en büyük dertlerinden biri. Yaz aylarında çocukların vakitlerinin çoğunu dışarda geçirmesinin yanında yazlıklarda ıslak zeminli alanlar nedeniyle düşme oranının arttığını söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Acil Tıp Uzmanı Dr. Berrin Aydın, “Yaz aylarında acil servis en çok düşme vakalarıyla meşgul oluyor” dedi.

Özellikle büyük şehirlerde kışın kar yağdığında TV’lere konu olan düşme vakaları aslında yaz aylarında da çok sık görülüyor. Çocukların neredeyse tüm günü sokakta oynayarak geçirdiği yaz aylarında özellikle 1-15 yaş arası çocukların çok daha sık düştüğünü belirten Anadolu Sağlık Merkezi Acil Tıp Uzmanı Dr. Berrin Aydın deniz ve havuza akın edenlerin ıslak zeminler nedeniyle çok sık düşme vakasıyla karşılaştığını anlattı.

Bu dönemde acil servise en sık kafa travması, karın travması ve ortopedik yaralanma şikayetiyle gelindiğini söyleyen Dr. Aydın, “Özellikle yüksekten düşmeler, salıncaktan, merdivenden ve aynı düzlemde ayağının takılıp düşmesi ile geliniyor. Havaların ısınmasıyla açık bırakılan pencerelerden düşmeler ile de sık karşılaşıyoruz” dedi.

Trafik kazalarında ise yaralanmaların çoğunda bebek/çocuk koltuğu kullanılmaması nedeniyle ciddi yaralanmalar olduğunu belirten Dr. Aydın, “Özellikle 8 yaş çocuklarında da bisikletten düşmeler pik yapıyor. Bu nedenle kask, dirseklik, dizlik kullanılması ve eğitim verilmesi, bisiklete trafiğe kapalı alanlarda binilmesi çok önemli” diye konuştu.

[starlist]havuz

Düşme riskini bu önlemlerle azaltın

  • Yerleri ıslak bırakmayın
  • Sıcak havalarda pencereler açılıyorsa çocukların denetimini çok iyi yapın
  • Delici-kesici aletleri ortalıkta bırakmayın
  • Havuz kenarlarında kaymayan terlik ve ayakkabı giyin
  • Koruyucu ekipmanla, güvenli alanlarda bisiklete binin
  • Ayrıca araç kullananlar, hareket etmeden önce çevresini çok iyi değerlendirmesi gerekiyor. Mahalle aralarında sokaklarda oynayan çocuklarda, dikkatsiz araç kullanımı nedeniyle ya da park halindeyken aracı çevreyi denetlemeden hareket ettiren kullanıcılar yüzünden birçok yaralanma ve ölümler meydana geliyor.[/starlist]

[box type=”info” ] İlk müdahelede bunlara dikkat!

(Bu kısım editörümüz tarafından eklenmiştir.)

Düşen birine ilkyardımda dikkat edilmesi gereken nokta yaralıya oldukça az zarar verecek şekilde onu hastaneye nakletmektir. Düşen birini gördüğümüzde bilinç durumunu değerlendirmeli, bilinç kapalıysa veya bir an önce hastaneye yetiştirilmesi gerekecek bir yaralanması varsa “hasta bilgileri” ve “konum” 112’ye bildirilerek acil ambulans çağrılması gerekir.

Ambulans gelene kadar hasta stabil (hareketsiz, sağlam) halde bekletilir. Bilinci yerinde olan yaralının kırık olduğu düşünülen uzvu sabitlenmeye çalışılır. Bu bölgeye soğuk uygulanabilir.

Bel ve boyun yaralanması olduğu düşünülen hastaya müdahale edilmeden ambulans beklenir. Bu esnada hastaya herhangi bir şey koklatılmaz ve su su verilmez. Hastanın bilincini açık tutmak için sağlık ekibi gelene kadar hastayla konuşabilirsiniz. [/box]

Anadolu Saglik Merkezi hakkında 24 makale
Bu yazı Anadolu Sağlık Merkezi tarafından kullanıcılarımızı bilgilendirmek üzere haber ajansı üzerinden paylaşılmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.