Uyuşturucu beyin yapısını değiştiriyor!

doktor oneri

Araştırmada, sürekli kokain kullanımının beyindeki genetik yapıyı nasıl değiştirdiği anlaşıldı ve bulgunun, uyuşturucu, alkol ve sigara gibi çeşitli maddelere bağımlılıkların ortadan kaldırılmasını sağlayacak etkili bir tedavi için öncü olabileceği bildirildi.

New York’taki Mount Sinai Tıp Okulundan Ian Maze ve meslektaşlarının fareler üzerinde yaptıkları deneylerle ilgili araştırma sonuçları, Science dergisinde yayımlandı. Deneylerde, kronik kokain kullanımının, belirli bir enzimin beynin zevk alma devrelerinde bulunan genlerin çalışmasını durdurduğu görüldü. Bu durumun da, farenin uyuşturucuyu giderek daha fazla istemesine yol açtığı anlaşıldı.

Çalışmayı deestekleyen, ABD Uyuşturucu Alışkanlığı Ulusal Enstitüsünden Dr. Nora Volkow, araştırmanın, “kokain kullanımının, beynin yapısını nasıl değiştirdiğinin anlaşılmasına yardım ettiğini” belirtti. Volkow, “bulgular, sürekli uyuşturucu kullanımının, nöronların (beyin hücreleri) çalışma biçimlerinin uzun vadeli biçimde değişimine nasıl yol açtığını anlamamızın kapısını araladı” dedi.

Deneylerde bir grup fareye düzenli olarak kokain verildi, diğer bir grup fareye ise düzenli olarak önce tuz, ardından da bir doz kokain verildi. Böylece, kokainin, beynin ödüllendirme devrelerini körleştirdiği görüldü. Bunun da, genlerin çalışmasını durdurması veya başlatmasında kritik rol oynayan bir enzimi üreten 9A geninin baskılanması yoluyla olduğu gözlendi.

Diğer bazı çalışmalar, kokain kullanımının bazı genlerin çalışmasını durdurup başlatması, böylece kokaine giderek daha fazla istek duyulması üzerinde etkili olduğunu göstermişti ancak bu yeni çalışma, bunun 9A geninin baskılanması yoluyla olduğunun keşfini sağladı. Dolayısıyla çalışma, kokain bağımlılarındaki bu sürecin, 9A geninin faaliyetinin arttırılarak tersine çevrilebileceğini de ortaya koymuş oldu. Volkow, “Bu yapılabilirse, kronik kokain kullanımının ortaya çıkardığı etkiler de tersine çevrilebilecek” diye konuştu.

Volkow, bu mekanizmasının sadece kokain bağımlılığının ortadan kaldırılmasıyla sınırlı kalmayacağını, diğer uyuşturucular ve alkol ile sigara (nikotin) bağımlılığının da ortadan kaldırılmasında yeni bir çığır açacağını kaydetti. Volkow, “Sorularımızdan biri, uyuşturucu kullanımı kesildiği halde, bağımlılığın hala neden sürdüğüydü. Bu mekanizma, muhtemel sorumlulardan biri” dedi.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.