Tatile çıkacaklara enfeksiyon uyarısı

seyahat

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi uzmanları, dokuz günlük Kurban Bayramı tatiliyle birlikte tatile çıkacak olanlara ziyaret edilecek ülkelerdeki enfeksiyon risklerine karşı uyarılarda bulundu.

İSTANBUL (AA) – Yeditepe Üniversitesi Hastanesi uzmanları, dokuz günlük Kurban Bayramı tatiliyle birlikte tatile çıkacak olanlara ziyaret edilecek ülkelerdeki enfeksiyon risklerine karşı uyarılarda bulundu.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Meral Sönmezoğlu, özellikle Afrika ve Güney Amerika ziyaretlerinde ülkenin enfeksiyon riskine göre kişilerin aşılanmasının önemine dikkati çekerek, aşılamanın 20 gün önceden yapılması gerektiğini ve aşıların 14 gün sonra etkisini gösterdiğini belirtti.

Sönmezoğlu, her coğrafi bölgenin kendine has iklim yapısı, florası ve coğrafik bölgeye özgü enfeksiyon hastalıkları olduğunu anımsattı. Bu enfeksiyonların en tipik örneğinin birçok Afrika ülkesinde ve Güney Amerika’da görülen sıtma ve sarıhumma hastalığı olduğunu ifade eden Sönmezoğlu, bu hastalıkların dışında Asya’nın birçok ülkelerinde tifo, Tanzanya’da kuduz, Mısır’da Hepatit C, sivrisineğin çok yoğun olduğu yerlerde de sarıhumma, malarya, sıtmanın dışında, tripanazoma uyku hastalığı gibi bir takım enfeksiyonların bulunduğunu bildirdi.

Sönmezoğlu, Hindistan’da bu dönemde sivrisinekle taşınan, chikungunya adı verilen yeni bir hastalık görülmeye başladığını ve enfeksiyonun çok kısa bir inkübasyon sonrasında titremeyle ortaya çıkan, yüksek ateş, halsizlik, baş ağrıları ve şuur bozuklukları ile seyreden bir hastalık olduğunu belirterek, bu ülkeleri ziyaret edecek kişilerin mutlaka enfeksiyonlar hakkında bilgi sahibi olmaları gerektiğini dile getirdi.

Geri kalmış, özellikle hijyeni düşük olan ülkelerde besin zehirlenmelerine sıkça rastlanıldığını vurgulayan Sönmezoğlu, Asya ülkelerinde balık gibi hızlı bozulacak gıdaların tezgahlarda satıldığını, gıda zehirlenmeleriyle birlikte tifo riskini de ön plana çıkarttığını kaydetti.

seyahat

Sönmezoğlu, bir diğer enfeksiyon riskinin de şu dönemlerde Arap Yarımadası’nda baş gösterdiğini belirtti.

Suudi Arabistan’da yarasadan insana, insandan da insana geçme özelliği kazanmış Corana Virüs isimli yeni bir enfeksiyon başladığını belirten Sönmezoğlu, 2012 yılında başlayan bu virüsün bu yıl da etkisini göstereceğini bildirdi.

Sönmezoğlu, özellikle hacı adaylarının dönüşüne denk gelen kasım ayı itibariyle virüsün Türkiye’de görülme riskinin olduğunu belirterek, solunum yoluyla bulaşan soğuk algınlığı virüsü olan Corana Virüsünün; hapşırık, öksürük, boğaz ağrısı ve ateşle seyrettiğini anlattı.

Bu virüs karşısında özellikle KOAH, astım, kronik bronşit hastalarının birinci derecede risk gurubunda yer aldığını dikkati çeken Sönmezoğlu, bu hastalığın özgül tedavisi olmadığı gibi ölüm oranının da yaklaşık yüzde 50 olduğunun altını çizdi.

Sönmezoğlu, bu virüsün Türkiye’ye de gelmesinin beklendiğini vurgulayarak, virüsün kuluçka süresinin ise 2-7 gün arasında etkisini gösterdiğini kaydetti.

Hacı adaylarının bu noktada mutlaka dikkatli olması gerektiğini belirten Sönmezoğlu, o bölgede maske kullanımı gibi bir önlem almalarının korunmak için iyi bir yöntem olacağını ifade etti.

Sönmezoğlu, bu konuda kişilerin seyahat edecekleri ülkeye ait enfeksiyon hastalıkları konusunda oluşacak risk faktörlerine karşı, seyahat danışmanlığı almaları gerektiğini bildirdi.

Bu danışmanlık hizmetlerinin yurt dışında çok yaygın bir uygulama olduğunu dile getiren Sönmezoğlu, Türkiye’de de Yeditepe Üniversitesi Hastanesi tarafından seyahat danışmanlığı hizmeti verildiğinin altını çizdi.

Sönmezoğlu, ayrıca Sağlık Bakanlığı sitesinden de seyahat edilecek ülkenin enfeksiyon riskleri ve alınması gereken önlemlerle ilgili bilgilerden faydalanmanın mümkün olduğunu belirterek, bunun yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) “Travel Medicine” adı altında her ülkeye özel düzenlediği bir rehber olduğunu kaydetti.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Filiz Bakar da 9 aydan küçük, aşısı tamamlanmayan çocukların, seyahat öncesinde aşılarının tamamlanması gerektiği uyarısında bulundu.

Bakar, yaklaşık 2 milyon çocuğun yurt dışı seyahatleri yaptığını ve küçük çocuklarda bu anlamda risklerin yükseldiğini sözlerine ekledi.

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.