Tam gün ne oldu?

Anayasa makhemesi karar verdi ve Tam Gün Yasası’nın bazı maddelerinde değişikliği uygun gördü. Ancak verilen haberlerden net bir şey anlaşılmıyor… Durum hakkında bir kaç internet haber sitesi üzerinde yayımlanan haberler neticesinde şu sonuçlar çıkıyor…

1. Üniversitelere bağlı hastanelerde görevli Öğretim Üyesi doktorlar muayenehaneciliğe devam edecek. Diğer kurumlarda (Devlet hastanesi, Sağlık Ocağı gibi) çalışan doktorlar ya özelde ya da kurumlarında çalışabilecekler.

2.Mahkeme, Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık kuruluşlarında çalışan personele, döner sermayeye ek olarak performansa göre para ödenmesine ilişkin maddeyi iptal etti.

Bu maddeler arasında en kafa karıştırıcı kısım elbette Öğretim Görevlilerinin hem özelde hem de devlette çalışmasına izin verilirken, diğer doktorların sadece bir yerde çalışması gerekliliği doktorlar arasında eşitsizliğe neden olacağı görülüyor. Türk Tabipler Birliği (Anayasa Mahkemesine CHP tarafından sunulan itiraz dilekçesini hazırlayan/danışılan kuruluş)  zaten hazırladığı metin içeriğinde de böyle olmasını yazmıştı. Anayasa Mahkemesi bu maddeyi olduğu gibi kabul etmiş. Doktorlar mahkemenin bu son kararıyla haksızlığa uğradıklarını düşünerek mahkemeye başvuracaklarını açıkladılar. TTB ise doktorların bu başvurusunu destekleyeceklerini ve danıştaya dilekçelerini ileteceklerini söylemişler. (Madem öyle baştan itiraz metnine yazsaydınız ya…)

Sonuçta Sağlık Bakanı Akdağ, bu duruma biraz canı sıkılmış. Bir yandan da yasanın %80’lik kısmının değişmemiş olmasını “yasanın omurgasının korunduğu” şeklinde yorumlayarak sunulan yasanın aslında gayet profesyonelce hazırlanmış yasa olduğunu iddia etmektedir.

Peki halk için önemli olan ne?

Vatandaş için önemli olan sosyal güvencesiyle tedavi görebilmek. Yasanın son haliyle Öğretim Görevlisi hariç diğer tüm doktorlar ya özelde ya devlette çalışmayı seçecekler… Bu noktada problem yok ancak işi öğretim üyesine düşen hastalar yine sürünmeye devam edecek gibi…

Bu yasada asıl çekişme olması gereketiği gibi Sağlık Bakanlığı ile Türk Tabipler Birliği arasında gerçekleşiyor. CHP muhalefet olsun diye TTB’nin hazırladığı dilekçeyi Anayasa Mahkemesine göndermiş olduğunu “Öğretim üyesi doktorların muayenehane açma haklarını iade etmesinden” sonra “Tam güne destek veririz.” açıklamasından anlıyoruz.

Herkese acil şifalar dilerim…

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.