Sağlık ocaklarında uygulanan domuz gribi aşısı

Çocuklar için sağlık ocaklarında yapılan aşı Focetria’dır. Çocuklara uygulanan doz, erişkinlere de uygulanan doz olan 0,5 mg.dir. Erişkinden farklı olarak 10 yaş altı çocukların aynı dozda 3 hafta sonra yeniden aşılanması gerekmektedir. böylece tam ve kalıcı bağışıklama sağlanmış olacaktır. Şu anki bilgiler aşının ömür boyu bağışıklık sağlayacağı yönündedir.

Aşı, çocukların yanı sıra risk grubunda sayılan diyabet, böbrek yetmezliği gibi kronik hastalığı olan kişilere de uygulanmaktadır.

Aşı olmak isteyenlerin bağlı bulundukları sağlık ocaklarına kimlikleri ve Tc numaraları yanında olarak müracaat etmeleri yeterli olacaktır. Aşılamadan sonra size aşılandığınıza dair bir kart verilecektir.

Aşı’dan sonra aşı yapılan bölgede ağrı ve hassasiyet olması normal. Bu ağrı bazen bir kaç gün sürebilir. Beklenmeyen bir etki ile karşılaştığınızda ya da aşılanma sonrası 10 gün içinde yüksek ateşli durumla karşılaştığınızda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.