Rahim ağzı kanseri aşısı artık daha ucuz!

doktor oneri

GlaxoSmithKline (GSK), tüm dünyada kadınlar için ciddi bir sağlık tehdidi oluşturan rahim ağzı kanserine (serviks kanserine) karşı mücadelede önemli bir karar aldı.

Hastalığa karşı etkili korunma sağlayan GSK aşısına erişimi kolaylaştırmak için firma, aşının doz fiyatını daha fazla kadının aşıya erişebilmesi için 129.37 TL’ye indirdi.   Böylece dünyada olduğu gibi Türkiye’de de daha fazla kadın bu tehlikeli kanser türünden aşılanarak korunabilecek.

Dünyada genç kızlar ve kadınlar arasında kanser hastalığından kaynaklanan ölümlerin ikinci en büyük nedenini oluşturan rahim ağzı kanserine (serviks kanserine) karşı mücadelede çok önemli bir adım atıldı. Araştırmacı ilaç firması GlaxoSmithKline, 3 doz olarak ugulanan rahim ağzı (HPV) kanseri aşısının doz fiyatını  129.37-TL’ye indirdi. Böylece tüm dünyada ve Türkiye’de aşıya erişim artabilecektir.

GSK Türkiye Genel Müdürü Yiğit Gürçay konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“GSK olarak, bütün kadınların rahim ağzı kanserine karşı korunma hakkı olduğuna inanıyoruz. GSK’nın dünya çapında benimsediği bu yaklaşım sonucunda ülkemizde de rahimağzı kanseri (HPV) aşısına erişimin artmasına ve  bunun sonucunda hastalıktan yaşamlarını yitirenlerin sayısı düşerken, rahim ağzı kanserinin Türkiye’nin sınırlı kaynakları üzerindeki baskısı ve ekonomik faturasının da azalmasına katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Kadınlar için en ciddi sağlık sorunlarından biri

Dünyada her yıl 510.000 kadını etkilediği tahmin edilen hastalıktan yılda 288.000 kişi yaşamını yitiriyor. Türkiye’de ise her gün 4 kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konulmakta ve her gün iki kadın bu hastalıktan ölüyor.

Bugüne kadar HPV virüsünün yaklaşık 100 türü tespit edildi. Bunların 15’i rahim ağzı kanserine yol açabilmektedir.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.