Zührevi Hastalıklar Hastanesi kapatılmayacak

Müdürlükten yapılan açıklamada, bazı basın ve yayın organlarında Lepra ve Zührevi Hastalıklar Hastanesinin kapatılacağı yönünde haberlerin yer aldığı anımsatıldı.

”İstanbul’da tek Lepra Hastanesi olarak hizmet veren hastanenin kapatılması söz konusu değildir” ifadesine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Hastanenin eğitim verebilir pozisyona getirilmesi istenmektedir. Ancak hastanede eğitim verilebilmesi ve klinik şefi atanabilmesi için eğitim ve araştırma hastanesi statüsünde olması gerekmektedir. Mevcut durumuyla hastanede 3 uzman hekim ve 2 pratisyen hekimle hizmet verilmekle birlikte bu hekimlerin lepra konusunda özel bir eğitimleri bulunmamaktadır. Hastanenin eğitim ve araştırma hastanesi bünyesinde yer almasıyla lepra konusunda üniversitede çalışmaları olan bir profesör klinik şefi olarak atanacak ve klinikte asistan yetiştirilmesine olanak sağlanacaktır. Bu nedenle, hastanenin mevcut yerinde Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı lepra kliniğine dönüştürülmesi düşünülmektedir.”

TÜRKAN SAYLAN’IN İSMİ VERİLECEK
Açıklamada, hastanedeki personelin durumunun korunmasının yanında yeni hekim ve sağlık personeli atamasının yapılacağı belirtilerek, şöyle denildi:

”Yapılan yeniliklerle birlikte 50 yatak kapasitesi ve yüzde 31 gibi son derece düşük yatak doluluk oranıyla çalışan hastanenin verimliliği arttırılarak renovasyon çalışmaları için kaynak oluşturulacaktır. Ayrıca söz konusu kliniğe, yıllarca lepra hastalığının tedavisi için uğraş vermiş olan Prof. Dr. Türkan Saylan’ın isminin verilmesi planlanmaktadır.”

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.