“Zorlukları da çareleri de paylaşıyoruz”

Balkan Onkoloji Birliği de bu hedefe ulaşmak için çalışan meslek örgütlerinden biri.

Balkan Union of Oncology (BUON), kanserle mücadelede kısıtlı kaynaklara sahip Balkan ülkelerinin, bölgesel çözümlerini paylaşarak daha rasyonel yaklaşımlar üretmeyi hedefliyor.

Birliğin Türkiye Temsilcisi ve Marmara Üniversitesi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serdar Turhal, ntvmsnbc’ye bu hedeflere ulaşma yönündeki çalışmaları anlattı.

BUON, 1995 yılında Atina’da Metaxa Kanser Hastanesi Direktörü Prof. Dr. Nasis Athanasiou başkanlığında kuruldu. Türkiye’nin kurucu üyeliğini ise 9 Eylül Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Münir Kınay yaptı.

“Amacımız, Balkan ülkelerinde kanser hastalarına hizmet veren bilimsel gruplar arasında işbirliği kurmak, ortak temel ve klinik onkolojik alanlarda çalışmalar yapmak, genç onkologların eğitimlerini standardize etmek ve bilimsel kongreler düzenlemek” diyen Prof. Turhal, kanser türlerinin görülme sıklığı ve tedavinin planlanmasında birliğin coğrafi yaklaşımını şöyle özetliyor.

“Kanser hastalığından korunmada ve tedavide bölgesel farklılıklar olabilir. Kanser tedavisinin Batı Avrupa ve ABD kaynaklı metodlarla yapılması, kendi coğrafyamızdaki hastalarca aynı rahatlıkla tolere edilemeyebilir veya farklı sonuçlara yol açabilir. Bölge ülkeleri hastalıkla mücadelede yerel çözümlerini birbirleriyle paylaşıyor. Balkan Onkoloji Birliği bu hedefleri yakalama yönünde çabalarını arttırarak devam ettirmek istiyor.”

BİLİMSEL YETKİNLİĞE SAHİP ONKOLOJİ DERGİSİ
Prof. Turhal’a göre, yaklaşık 1000 üyesi bulunan birliğin en önemli çalışması, BUON Dergisi. Turhal, derginin akademik arenadaki yerine vurgu yapıyor.

“Şu ana kadar yapılmış en önemli üretim, BUON Dergisi ve Balkan Onkoloji Okulu. Çünkü dergi, bilimsel yetkinlik seviyesini belirleyen (science citation index) ‘e bu coğrafyadan girmeyi başaran ilk onkoloji dergisi olarak kendini ispatladı. Yılda 4 kez düzenli şekilde yayınlanıyor. Dergi, öncelikle Balkan ülkerinde yapılan bilimsel çalışmalara odaklı, ancak diğer ülkelerden gelen çalışmalara da açık. Bir çok Türk bilim adamının bu dergideki yayınları akademik yükselmelerine destek oldu.”


KANSERLE MÜCADELEDE İŞBİRLİĞİ
Çift yıllarda bir Balkan ülkesinde kongre düzenleniyor, tek yıllarda ise Volos kentinde Balkan Onkoloji Okulu yapılıyor.

Son kongrenin 2008’de Kuşadası’nda yapıldığını belirten Prof. Turhal, “Yunanistan, Sırbistan, Türkiye, Romanya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Montenegro, Slovenya, Arnavutluk, Ermenistan’ın üye olduğu birliğin kongrelerinde, her ülkenin kanserle mücadelesinde karşılaştığı zorlukları ve bu zorluklarla başa çıkmak için bulduğu çözümleri paylaşıyoruz” diyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.