Zika virüsü tavsiyesi: Hamileliği erteleyin

CDC tarafından yapılan açıklamada, kadınlara, Zika virüsüne maruz kaldıktan veya maruz kaldıklarını düşündükleri günden itibaren hamile kalmak için en az 2 ay, virüsün belirtilerinin görüldüğü erkeklere de çocuk sahibi olmadan önce en az 6 ay beklemeleri önerisinde bulunuldu.

Virüsün yayıldığı yerlerde yaşayan bazı kadınlar ve eşlerinin sağlık hizmetleri kuruluşlarıyla birlikte hamilelik planlama ve danışmanlığının bir parçası olarak çocuk sahibi olmayı erteleyebileceklerini belirtildi.

CDC Direktörü Tom Frieden, ABD Kongresinden Zika virüsüyle mücadele için gereken fonu sağlamasını istedi.

Frieden, fon sağlanırsa Zika’nın etkilerini gözlemlemek için Amerikalı kadın, çocuk ve ailelerle çalışabileceklerini, kıtadaki kadınları koruyabilmek için sivrisinekleri yok etmede daha iyi işler çıkarabileceklerini ifade etti. Frieden, ayrıca virüsün daha iyi teşhis edilmesini sağlayacak ekipmanları geliştirebileceklerini, kadınları koruyabilecek aşı bulunabileceğini kaydetti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de Zika virüsünün yayıldığı alanlardaki kadınların hamileliklerini ertelemelerini önerdi.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.