‘Zika virüsü seyahatlerle taşınabilir’

Erciyes Üniversitesi Vektörler ve Vektörlerle Bulaşan Hastalıklar Uygulama ve Araştırma Merkezi (ERVEK) Müdürü Prof. Dr. Abdullah İnci, Zika virüsünün, seyahat yoluyla dünyaya taşınabileceğini söyledi. 

İnci, Brezilya başta olmak üzere Orta Amerika ülkelerinde endemik olarak bulunan Zika virüsünün, Avrupa’da da görülmeye başladığını anımsattı.

Endemik bölgelerde yaşayan ve enfekte olan insan veya hayvanların aldıkları virüs ya da başka bir hastalık etkenini seyahatlerle dünyanın çeşitli ülkelerine taşıyabildiklerini vurgulayan İnci, bundan sonraki süreçte vektör (hastalık taşıyıcı) adı verilen sivrisineklerin veya diğer bulaştırıcıların etkili olduğunu ifade etti.

Zika virüsünün de sivrisineklerle bulaştığına dikkati çeken İnci, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu dönemde asıl üzerinde durulması gereken husus sivrisineklerin kışlama ve üreme alanlarının belirlenmesidir. Sivrisinekler kışı kapalı mekanlarda geçirirler. Özellikle şehirlerde apartmanların kalorifer dairelerinde, bodrum katlarında, apartman boşluklarında, asansör kuyularının yanı sıra sitelerin kapalı yüzme havuzu ve spor alanlarında, otellerde, sosyal tesislerde ve hastanelerde benzeri alanı tercih ederler. Özellikle kapalı yüzme havuzu bulunan alanlar hem sulu bir ortam olması hem de ortam ısısı itibariyle sivrisinekler için uygun üreme mekanı olabilirler.”

“VİRÜS SEYAHATLERLE TAŞINABİLİR”

İnci, uluslararası seyahatlerle taşınabilen hastalık etkenlerinin vektörlerle buluşturulmaması gerektiğini vurgulayarak, “Vektörlerle bulaşan hastalıkların nerede, ne zaman, nasıl karşımıza çıkacağı belli değildir. Bu yüzden hastalığın insan hareketleriyle kıtalar arasında yayılmasına engel olunmalıdır. Bu virüsü taşıyan kişilerin sivrisinek gibi vektörlerle buluşmasına izin verilmemelidir. Uluslararası seyahatlerde buna dikkat edilmelidir” diye konuştu.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.