Zika virüsü nedeniyle 2 ölüm

Dominik Cumhuriyeti’nde 2 kişi Zika virüsü nedeniyle hayatını kaybetti. 

Dominik Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığının internet sitesinde açıklanan son güncellemeye göre, Zika virüsünün bağışıklık sisteminin sinir hücrelerine zarar vermesi nedeniyle gelişen Guillain-Barre sendromuna yakalanan 2 kişi yaşamını yitirdi.

GULLAİN BARRE SENDROMU NEDİR?

Otoimmun hastalıklar grubunda yer alan bu hastalık genellikle viral bir enfeksiyonun (HIV, domuz gribi gibi) hemen ortaya çıkar. GBS vücudun bağışıklık isteminin kendi sinir sistemine saldırıp sinir kılıfını zedeleyerek iltihaplanmaya yol açan bir bozukluk. Verdiği hasar sinir iletilerini yavaşlatır ya da durdurur. Her yaşta herkesi etkileyebilen bu sendrom oldukça seyrek görülür. Kas zayıflığı, felç, duyu kaybı, karıncalanma gibi sorunlara yol açan hastalıkta nefes alma zorlaşır ve kalp atışları anormalleşebilir. Hastaların yaklaşık yüzde 80’i 1 yıl içerisinde tamamen iyileşirken, yüzde 5-10 hastada ağır hasar kalabilir ve hastaların yaklaşık yüzde 5’i ölebilir.

DSÖ’DEN AVRUPA İÇİN UYARI

Dünya Sağlık Örgütü de geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapmış, yeni risk değerlendirmesinin ardından Zika virüsünün bahar sonu ve yaz aylarında Avrupa’ya yayılma riskinin görüldüğünü bildirmişti.

Zika virüsün yayılma riskinin ülkeden ülkeye değişiklik gösterebileceği belirtilen açıklamada, virüsü taşıyan ve bulaştıran Aedes cinsisivrisineklerin yaşadığı ülkelerdeyse riskin yüksekliğine dikkat çekilmişti.

Hiçbir önlem alınmazsa Avrupa bölgesinde virüsün bulaşma ihtimalinin 18 ülkede orta seviyede, Portekiz açıklarındaki Madeira adası ve Karadeniz’in kuzeydoğu kıyısında ise yüksek düzeyde olacağı ifade edilmişti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.