Zika virüsü için küresel acil durum ilan edildi

Latin Amerika ülkelerinde yayılan Zika virüsü Dünya Sağlık Örgütü’nü alarma geçirdi.

İsviçre’nin Cenevre kentinde olağanüstü toplanan örgüt, virüsün neden olduğu mikrosefali karşısında küresel acil durum ilan etti.

Dünya Sağlık Örgütü direktörü Margaret Chan, bebeklerin küçük kafalı doğmasına neden olan mikrosefaliye karşı uluslararası işbirliği çağrısı yaptı.

“Bekleyecek vakit yok” diyen Chan, hamile kadınlara Zika’nın görüldüğü Latin Amerika ülkelerine seyahati gözden geçirme tavsiyesinde bulundu.

Bölgede yaşayan hamile kadınlara ise doktora danışmalarını ve sivri sinek kovucu ilaç kullanmalarını önerdi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün küresel acil durum ilanıyla zika virüsü, Afrika’da 11 bin can alan Ebola salgını ile aynı kategoriye girdi.

Sivrisineklerle yayılan virüs ilk olarak geçen yıl mayıs ayında Brezilya’da ortaya çıktı ve bugüne kadar 20’den fazla ülkede görüldü.

Özellikle hamile kadınların korunması gereken virüs, bebeklerin küçük kafalı doğmalarına neden olan mikrosefaliye yol açıyor.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.